Typy zamków meblowych

Praktycznie każdy z nas posiada w domu cenne przedmioty, takie jak dokumenty, papiery wartościowe, biżuteria, które trzeba chronić, zarówno przed kradzieżą, jak i zniszczeniem. Jedną z metod jest zamknięcie ich wewnątrz szaf, szafek czy biurek. Żeby to osiągnąć, nasze meble muszą być wyposażone w odpowiednie zamki. Tych znajdziemy na rynku kilkanaście rodzajów. Przyjrzyjmy się im bliżej niektórym z nich

Zamki nakładane i wpuszczane

Główną grupę zamków meblowych dostępnych na rynku stanowią zamki nakładane oraz wpuszczane.

To, do której kategorii zaliczymy zamek w praktyce zależy od tego, jak zostanie on zamontowany w meblu – wyjaśnia specjalista firmy AlanZgodnie ze swą nazwą zamki nakładane to te, które montuje się nawierzchniowo, z kolei wpuszczane ukrywa się wewnątrz elementów konstrukcyjnych mebli – wiele z modeli można zamontować na dwa sposoby.

Do zamków nakładanych i wpuszczanych zalicza się:

  • Zamek centralny – stosowany przede wszystkim w kontenerach biurowych. Jedno przekręcenie klucza w zamku pozwala zablokować i odblokować wszystkie szuflady. W niektórych modelach zamków centralnych używa się dodatkowego zabezpieczenia, które przy otwartym zamku umożliwia otwarcie tylko jednej szuflady na raz.
  • Zamek baskwilowy – przeznaczony jest do jedno- lub dwuskrzydłowych wysokich drzwi meblowych, posiada dwie wkładki, które po przekręceniu klucza blokują drzwi u góry i u dołu.
  • Zamki ryglowe – standardowe zamki meblowe, wyposażone w rygiel, który przy przekręceniu klucza wysuwa się, blokując otwarcie drzwiczek. Ze względu na kształt rygla często nazywane są zamkami kwadratowymi
  • Zamek skrzynkowy/kasetowy – prosty zamek, w którym przekręcenie klucz powoduje jednoczesne przekręcenie się podłużnej zapadki, blokującej otwarcie mebla. Często spotykane w przypadku mebli metalowych (np. szafek w szatniach) oraz skrzynek pocztowych.

Zamki do drzwi przesuwnych

Oddzielną kategorię zamków meblowych stanowią mechanizmy przeznaczone do drzwi przesuwnych. Jednym z rozwiązań są zamki żaluzjowe – stosowane są nie tylko w przypadku żaluzji meblowych otwieranych w pionie i poziomie. Ze względu na specyficzny sposób otwierania żaluzji zamki wyposażone są w specjalnie ukształtowane zaczepy, przypominające zarys cyfry 1. Po przekręceniu klucza zaczep zachodzi za blachę zaczepową i w ten sposób blokuje żaluzję. Dużo popularniejszą są zamki wciskane, których mechanizm uniemożliwia mijanie się par drzwi. Nazwa zamka pochodzi od metody jego zamykania – w tym celu należy wcisnąć cylinder zamykający. Do otwarcia wystarczy przekręcić klucz.

śr. ocena 5 / głosów 5