Typy wykładzin winylowych

Podłogi winylowe, w skrócie PCW, to rodzaj podłóg elastycznych wykonanych z tworzyw sztucznych. Są chętnie wybierane ze względu na niskie koszty zakupu i montażu, antypoślizgowe właściwości, szeroki wybór wzorów i kolorów. Woda nie wsiąka w ich strukturę, tylko utrzymuje się na powierzchni, co ułatwia ich konserwację i utrzymanie w czystości. Jakie są rodzaje wykładzin winylowych i czym się one charakteryzują?

Rodzaje wykładzin winylowych

Wykładziny winylowe najchętniej wybieramy do kuchni i przedpokojów. Wyróżniamy dwa główne rodzaje wykładzin tego typu: jednorodne i wielowarstwowe. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu i nadają się także do stosowania na zewnątrz budynku. Są to wykładziny cienkie, bez podkładu, przez co wykazują większą odporność na użytkowanie. Wykładziny wielowarstwowe są natomiast wzbogacone o podkład z polichlorku winylu, który zapewnia dobrą izolację podłodze, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych. Grubość wykładzin winylowych to zwykle 2-4 mm. Najważniejsza jest warstwa nośna, którą stanowi cienka tkanina z włókien syntetycznych, na przykład bardzo drobna siatka z włókna szklanego, która wtopiona jest w warstwę wyrównującą – dowiadujemy się w firmie Profi-Parkiet z Gdyni. Warstwa wyrównująca połączona jest z warstwą dekoracyjną. Jest to folia z nadrukiem, imitującym na przykład drewno, kamień, czy płytki ceramiczne. Dodatkowym elementem warstwy dekoracyjnej mogą być drobne elementy zatopione w przezroczystej masie, na przykład granulki i płatki, które nadają wykładzinie delikatnie pofałdowaną fakturę i wielobarwne wzory. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być wytłoczenia.

Zalety wykładzin winylowych

Podłogi winylowe wciąż uznawane są za materiał nowoczesny. Chętnie po niego sięgamy, ponieważ jest uniwersalny i nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Dobre podłogi winylowe są niezwykle łatwe w montażu: są łatwe w docinaniu, bez problemu pozwalają na pozyskanie odpowiednich wymiarów i kształtów, łatwo wykończyć je listwami dekoracyjnymi, można montować je na istniejących już starych podłogach. Dodatkową zaletą jest możliwość natychmiastowego korzystania z podłogi tuż po jej ułożeniu – a jeśli montujemy je do podłoża za pomocą kleju, już po 24 godzinach. Nie odbiegają swoim wyglądem od materiałów naturalnych, a ich parametry użytkowe są bardzo dobre. Tłumią odgłosy kroków, przez co poprawiają akustykę pomieszczeń. Ich powierzchnia nie przyciąga kurzu – podłogi winylowe są antystatyczne. Podłogi są wodoodporne i antypoślizgowe, są odporne na większość substancji chemicznych, których na co dzień używamy w naszych gospodarstwach domowych. Dodatkową zaletą jest możliwość wyboru spośród szerokiej gamy wzorów i kolorów, tak by podłoga idealnie pasowała do wyposażenia.