Typy profili podłogowych

Profile podłogowe to bardzo ważne elementy, które umożliwiają estetyczne i funkcjonalne połączenie ze sobą dwóch lub więcej powierzchni podłogi. W zależności od miejsca, w którym trzeba je zastosować oraz od tego, czy obie powierzchnie znajdują się na równym poziomie, można zastosować przynajmniej kilka rodzajów profili podłogowych. Ponadto na rynku mamy dostępne profile wykonane z różnych materiałów. W naszym artykule postaramy się Państwu nieco przybliżyć charakterystykę profili podłogowych oraz przedstawimy ich rodzaje.

Z jakich materiałów mogą być wykonane profile podłogowe?

Zanim zajmiemy się opisanie rodzajów profili podłogowych, najpierw poświęcimy trochę uwagi temu, z jakich materiałów mogą być one wykonane. Możliwości bowiem mamy bardzo dużo i wybór konkretnego materiału zależy zazwyczaj od tego, jaki rodzaj pokrycia jest położony na podłodze. Najczęściej stosuje się profile podłogowe wykonane z aluminium, ponieważ gwarantują one bardzo dużą wytrzymałość i to zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie wilgotności i środków chemicznych, a przy tym bardzo ładnie się prezentują niezależnie od rodzaju podłogi. Innymi możliwościami jest zastosowanie profili podłogowych wykonanych ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Niezalężeni od materiału, z którego wykonane są profile podłogowe, mogą one zostać jeszcze dodatkowo pokryte okleiną, żeby jak najbardziej pasowały kolorystycznie do podłogi.

Rodzaj profilu podłogowego zależy od celu zastosowania

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Olex z Poznania, która jest renomowanym dystrybutorem różnego rodzaju materiałów budowlanych:

Poszczególne rodzaje profili podłogowych różnią się od siebie miejscem, albo raczej celem ich zastosowania. Wszystkie mają za zadanie funkcjonalne i estetyczne wykończenie układanej podłogi, czyli przede wszystkim estetyczne połączenie jej ze ścianami oraz wyrównanie ich poziomu oraz połączenie ze sobą dwóch powierzchni podłogi, które są pokryte różnego rodzaju materiałami, np. połączenie pokrytej glazurą podłogi w aneksie kuchennym z drewnianą podłogą w salonie.

Wyróżniamy przynajmniej kilka rodzajów profili podłogowych, oto najważniejsze z nich:

  • Dylatacyjne profile podłogowe – Profile dylatacyjne stosuje się w celu estetycznego połączenia ze sobą dwóch powierzchni podłogi lub w celu wypełnienia znajdującej się pomiędzy nimi szczeliny. Istnieją różne rodzaje profili dylatacyjnych, które są przeznaczone do podłóg pokrytych różnego rodzaju materiałami.
  • Wyrównujące profile podłogowe – Profile wyrównujące, jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone w celu wyrównania różnych poziomów dwóch powierzchni podłogi. Ich zastosowanie niweluje ryzyko potknięcia o powstałe nierówności.
  • Uniwersalne profile podłogowe – Uniwersalne profile podłogowe łączą w sobie charakterystykę profili dylatacyjnych oraz wyrównujących. Stosuje się je zatem zarówno do połączenia dwóch powierzchni podłogi, jak i do wyrównania ich poziomów.
  • Zakończeniowe profile podłogowe – Zakończeniowe profile podłogowe pełnią trochę rolę listew przypodłogowych, tzn. łączą ze sobą powierzchnię podłogi z powierzchnią ściany, zwiększając tym samym spójność i estetykę wykończenia pomieszczenia.
  • Schodowe profile podłogowe – Służą zakończeniu podłogi na linii zaczynających się schodów. Mogą pełnić dwie funkcje: mogą po prostu zwiększać estetykę wykończenia oraz, dzięki umieszczeniu na nich elementu antypoślizgowego, zwiększać także bezpieczeństwo.
śr. ocena 5 / głosów 5