Taśmy klejące i montażowe

Chociaż niesamowite wynalazki serialowego MacGyvera nawet po upływie dziesięcioleci niezmiennie bawią, zaufanie super bohatera do taśmy klejącej nie jest bezzasadne. Legendarna już srebrna taśma (duct tape), początkowo produkowana była na użytek amerykańskiej armii i wykorzystywana w rozmaitych, nieraz ekstremalnych zastosowaniach. Obecnie mocne taśmy klejące i montażowe stanowią niezbędny element wyposażenia każdego majsterkowicza.

Taśmy klejące i ich zastosowania

Bezbarwne taśmy klejące towarzyszą nam już od najmłodszych lat. Za pomocą wąskich taśm biurowych dzieci naprawiają lalki i długopisy, doklejają wyrwane kartki z zeszytów. Do profesjonalnych zastosowań używa się oczywiście taśm zdecydowanie mocniejszych i wykonanych z odporniejszych materiałów.

Taśmy klejące wykonuje się z elastycznego, przezroczystego lub barwionego tworzywa o grubości dziesiętnych części mm. W zależności od projektowanego zastosowania taśmy pokrywa się specjalnym klejem jedno- lub dwustronnie – opowiada ekspert ze sklepu internetowego Karolewscy.pl.

Taśmy jednostronnie klejące dostępne są w różnych szerokościach i wykorzystywane najczęściej do szybkich napraw elementów wykonanych z rozmaitych materiałów. Aktualnie za najlepsze, bo zdecydowanie najmocniejsze, uznawane są taśmy klejące producentów TESA oraz PATTEX.

Pęknięta szyba, złamana płyta pleksi czy przerwana folia? Sięgnij po bezbarwną taśmę naprawczą TESA extraPower. Ta taśma jest odporna na działanie wody, kwasów i zasad, ekstremalne wahania temperatury i promieniowanie UV. Oznacza to, że możesz stosować ją wszędzie i zawsze, zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi.

Trójwarstwowe srebrne taśmy PATTEX z serii POWER TAPE wzmacniane włóknami szklanymi mogą być używane nie tylko do napraw, ale także mocowania i uszczelniania, przy czym sprawdzą się również na zewnątrz. Dzięki wyjątkowo mocnemu klejowi taśma łączy się z większością powierzchni, zatem z jej pomocą naprawisz większość przedmiotów znajdujących się w domu czy w samochodzie.

Osobną grupę produktów stanowią taśmy dwustronnie klejące, jak np. PRAXA taśma dwustronna do wykładzin. Sprawdzą się doskonale, kiedy zachodzi potrzeba stworzenia niewidocznego połączenia dwóch powierzchni, czyli są świetną, bo dużo wygodniejszą i łatwo usuwalną alternatywą dla klejów. Taśmy dwustronne bardzo często używane są do unieruchamiania dywanów na schodach i podłogach, gdzie zapobiegają przesuwaniu się wykładzin, ale nie uszkadzają parkietów.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o taśmach opakowaniowych. Pokryte klejem akrylowym taśmy bezbarwne i brązowe nie są aż tak trwałe, jak te wymienione wcześniej, tworzą jednak wystarczające zabezpieczenie dla paczek na czas transportu.

Wszechstronne taśmy montażowe

Taśmy montażowe wykonuje się ze spienionego tworzywa o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, są więc widocznie grubsze od produktów omawianych powyżej. Najmocniejsze z nich, jak np. PATTEX POWER FIX i PATTEX SUPER FIX są w stanie zastępować śruby, gwoździe i wkręty. Za ich pomocą można przymocować do dowolnej powierzchni (drewnianej, betonowej, szklanej, kamiennej itd.) przedmioty o wadze dochodzącej kilkudziesięciu kg i nadają się do stosowania nawet w wilgotnych łazienkach oraz na zewnątrz.

Ciekawą propozycję taśmy montażowej przygotował producent TESA. Mamy tu na myśli samowulkanizującą taśmę naprawczą, która zakleja się bez użycia substancji klejących. TESA 4600 Xtreme Conditons HD tworzy trwałe, wodoszczelne spojenia i może być stosowana na nieoczyszczonych powierzchniach, a nawet pod wodą. Taśma używana jest na szeroką skalę w motoryzacji, gdzie służy do wykonywania uszczelnień i izolacji oraz zabezpieczania metalowych elementów przed korozją.

śr. ocena 5 / głosów 5