Taśma akustyczna jako materiał izolacyjny

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele taśm wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia. Czasem ich mnogość może dezorientować. Dlatego przed wyborem taśmy warto zapoznać się z właściwościami różnych modeli, ich charakterystyką oraz zastosowaniem. Skupmy się na jednym z rodzajów. Co to jest taśma akustyczna i jak działa? Czy może być wykorzystywana do izolacji?

Taśma akustyczna – charakterystyka

Ten rodzaj taśmy to samoprzylepny lub dwustronnie przylepny produkt wykonany ze średnio twardej zamknięto komórkowej pianki PE (polietylenowej) sieciowanej chemicznie lub sieciowanej  fizycznie. Materiał ten jest bardzo odporny. Dlatego też taśmy charakteryzuje niska podatność na czynniki chemiczne i zanieczyszczenia. Nie niszczeją one z upływem czasu. Nie przepuszczają wilgoci ani powietrza. Taśmy akustyczne tłumią dźwięki oraz pochłaniają drgania i wibracje. Mają też właściwości amortyzujące. Ich dodatkową, bardzo znaczącą zaletą jest to, że mogą zapewnić dobrą izolację termiczną. Taśmy można wykorzystywać w pracy z różnymi materiałami – cegłą, betonem, drewnem, stalą, PVC oraz innymi. Nadają się one również do oklejania innymi materiałami, do malowania i przyklejania do siebie nawzajem.

Nie tylko izolacja

Najważniejszymi zastosowaniami taśmy akustycznej są: izolacja dźwięku i izolacja termiczna. Pierwsza właściwość jest bardzo przydatna, gdy chcesz odciąć się od hałasu dobiegającego zza ściany. Taśma akustyczna, ze względu na swoje właściwości dźwiękoszczelne, pomoże Ci wygłuszyć pomieszczenie. Jeśli natomiast wykorzystasz ją do izolacji termicznej, będziesz lepiej kontrolować temperaturę w budynku. Zapobiegniesz zbędnej utracie ciepła, a co za tym idzie, zmniejszysz koszty przeznaczane na ogrzewanie.

Taśmę akustyczną możesz stosować w profilach przyściennych ścian, podłóg i sufitów, systemach suchej zabudowy, konstrukcjach dachowych lub legarach podłogowych. Sprawdzą się też przy mocowaniach płyty dachowej za pomocą łącznika. Zastosowaniem taśmy akustycznej może być wyrównywanie nierównych powierzchni lub zabezpieczenie przeciw korozji elektrolitycznej. Przed zastosowaniem produktu należy upewnić się, że podłoże, na którym chcesz go wykorzystać jest czyste, gładkie, suche i wolne od kurzu.

Jest wiele rodzajów taśm, które różnią się takimi parametrami, jak np. szerokość, waga i przeznaczenie. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach życia, nie tylko w budownictwie. Szeroką ofertę dobrej jakości taśm akustycznych posiada firma Intra. Ten produkt można kupić też na innych stronach internetowych albo w stacjonarnych sklepach z materiałami budowlanymi.

śr. ocena 5 / głosów 6