Stal jako materiał konstrukcyjny przy budowie hal

Nowoczesne hale stalowe to przede wszystkim obiekty przemysłowe projektowane i budowane z prefabrykatów. Są opracowywane i wznoszone zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klientów – dotyczy to nie tylko samych wymiarów hali, ale także ich przeznaczenia. Na podstawie podstawowej koncepcji dobierane są odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, obudowa i wyposażenie dodatkowe. Główne zalety budowy hal stalowych na potrzeby firm z przeróżnych branż to niskie koszty i krótki czas budowy, lekkość konstrukcji oraz duże rozpiętości przy niewielkiej liczbie podpór.

Konstrukcje nośne hal stalowych

Nowoczesne konstrukcje stalowe projektowane są w taki sposób, by przy ich realizacji zachować wysoką dokładność elementów. Dzięki wykorzystaniu stalowych prefabrykatów budowa hal może odbywać się bez stosowania spawanych połączeń montażowych, dzięki czemu dodatkowo możemy zadbać o estetykę obiektu. Gotowe elementy, które trafiają na plac budowy, są skręcane na miejscu przy użyciu atestowanych połączeń śrubowych – powstaje w ten sposób nośny szkielet konstrukcji. Obecnie przedsiębiorcy najczęściej decydują się na hale o płaskim ustroju nośnym – to ramy z ryglem kratowym, ramy kratowe i ramy pełnościenne.  Znajdują one zastosowanie zarówno w halach jednonawowych, jak i wielonawowych. W jednym kierunku geometryczną niezmienność gwarantują ustroje poprzeczne, a w kierunku prostopadłym zapewniają je stężenia. Układy słupowo-wiązarowe chętnie wykorzystywane są w obiektach, w których eksploatowane są suwnice. W halach przemysłowych o dużych rozpiętościach, czy w hangarach, zastosowanie znajdują przede wszystkim ramy kratowe.

Obudowa ścian i obudowa dachów

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, której ofertę przeglądamy, stalowa konstrukcja nośna hali pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju materiałów do obudowy dachów i ścian. W przypadku hal nieizolowanych jako obudowa ścian sprawdzi się sama blacha trapezowa. W przypadku obiektu izolowanego możemy postawić na przykład na obudowę typu: blacha trapezowa – wełna mineralna – blacha trapezowa lub na płyty warstwowe. Wypełnieniem płyty warstwowej może być rdzeń również z wełny mineralnej, ale też rdzeń z poliuretanu, styropianu, czy pianki PIR. Wymienione materiały sprawdzą się również do obudowy dachów, przy czym w przypadku wykorzystywania blachy trapezowej musimy pamiętać o membranie dachowej z PCV lub papie termozgrzewalnej. W przypadku hal nieizolowanych wystarczy blacha trapezowa z antykondensantem.

Na koniec warto też wymienić dodatkowe elementy, w które może zostać wyposażona hala ze stalowych prefabrykatów: to w zależności od potrzeb drzwi, okna, świetliki dachowe, klapy dymowe, bramy i doki załadowcze. Wykonuje się również systemy rynnowe, instalacje przeciwpożarowe, a na życzenie klienta dodatkowo instalacje, które pozwalają odzyskiwać i pozyskiwać energię, jak instalacje solarne, czy coraz popularniejsze instalacje gruntowego wymiennika ciepła.

śr. ocena 5 / głosów 5