W jaki sposób ułatwić sobie wywóz gruzu i odpadów budowlanych

Prace remontowo-budowlane zawsze wiążą się z powstawaniem odpadów, których trudno się pozbyć. Gruz, stare deski podłogowe, szkło, warstwy ocieplenia – rozmiary, ilość i ciężar tych pozostałości prac sprawiają, że pozbycie się ich jest trudniejsze niż spacer z workiem do najbliższego kontenera. Można radzić sobie z odpadami budowlanymi samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Wywóz gruzu i odpadów budowlanych na własną rękę

Stopniowe gromadzenie się odpadów budowlanych może wprowadzić chaos i utrudnić pracę. Zdarza nam się zapomnieć, że prace wiążą się z koniecznością pozbycia się pozostałości i zanim się obejrzymy, lawirujemy między odłamkami ścian, deskami naszpikowanymi  gwoździami, łupkami ceramiki… Po pierwsze – utrudnia to pracę, a po drugie – jest  niebezpieczne!

Można próbować pomóc sobie już na etapie planowania prac. Warto wydzielić miejsce, które będzie przeznaczone wyłącznie na odpady – i tam je sukcesywnie gromadzić. Jeżeli nie będzie ich dużo, można od razu pakować je w solidne worki o dużej pojemności. Niestety, jeżeli remont jest szeroko zakrojony, możemy sami sobie nie poradzić ani z przyrostem gruzu i innych resztek, ani z bezpiecznym pozbyciem się ich.

Wynajem sprzętu lub ekipy

Rozwiązaniem pośrednim między samodzielnym sprzątaniem a powierzeniem tego firmie specjalizującej się w utylizowaniu odpadów budowlanych jest wynajęcie sprzętu, który umożliwi nam na uporanie się z bałaganem. Przykładowo: firma Sawogruz oferuje wynajem zsypów i kontenerów, dzięki którym będziemy we własnym zakresie na bieżąco pozbywać się gruzu.

Jeżeli zakres remontu sprawia, że nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z odpadami, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Firmy sprzątające po remontach są przygotowane zarówno do wywózki typowych odpadów, jak i do sprzątania odpadów przemysłowych, takich jak azbest lub papa. Wyżej wspomniana firma Sawogruz ma w swojej ofercie także wywóz mebli oraz wszystkiego tego, co wykracza poza standardowe rozmiary. Sprawne sprzątanie w trakcie oraz po remoncie sprawia, że prace przebiegają szybciej i są bezpieczniejsze.