Sól techniczna – właściwości i zastosowanie

Sól, czyli związek sodu i chloru, jest substancją o wielu cenionych właściwościach i szerokim zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu. Chociaż jednak sól kojarzy się przede wszystkim z przyprawą wykorzystywaną w kuchni, warto pamiętać, że oprócz soli kuchennej istnieje również sól techniczna odgrywająca istotną rolę w przemyśle. Co dokładnie cechuje tego rodzaju sól i do czego jest ona wykorzystywana?

sol-techniczna

Czym charakteryzuje się sól techniczna?

Sól techniczna, właściwie techniczny chlorek sodu, to produkt o charakterze przemysłowym. Jest to niemalże czysty chlorek sodu, składający się w co najmniej 90% z chloru i sodu oraz z niewielu dodatków, m. in. wody. Sól techniczna jest powszechnie dostępna jako nieoczyszczona sól kamienna zarówno w postaci sypkiej, jak i w innych formach np. solanki. Sól techniczna bywa również nazywana solą drogową.

Najbardziej cenioną właściwością soli technicznej, która decyduje o jej zastosowaniu na skalę przemysłową, jest jej reakcja z wodą. – Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Krex oferującą produkty dla energetyki, przemysłu oraz rolnictwa. – Połączenie tych dwóch substancji wyróżnia bowiem temperatura zamarzania niższa od tej, która skutkuje zamianą wody w lód. Dzięki temu roztwór składający się z wody w połączeniu z technicznym chlorkiem sodu nie zamarza nawet przy minusowych temperaturach.

Do czego służy sól techniczna?

Niska temperatura zamarzania wody połączonej z solą techniczną sprawia, że techniczny chlorek sodu znajduje zastosowanie jako środek służący do rozpuszczania śniegu. Mechaniczne usuwanie zaśnieżonych połaci dróg nie zabezpiecza bowiem powierzchni przed powstawaniem oblodzenia, z kolei sól techniczna skutecznie rozpuszcza śnieg i zapobiega zamarzaniu nawierzchni eliminując ryzyko poślizgów. Dzięki temu można skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w sezonie zimowym. Główne zastosowania soli technicznej to:

  • Drogownictwo – do posypywania szlaków komunikacyjnych, dróg osiedlowych, chodników w celu roztapiania śniegu i zapobiegania powstawaniu warstwy lodu.
  • Chłodnictwo – do tworzenia solanek wykorzystywanych jako czynniki chłodnicze w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
  • Uzdatnianie wody – do podnoszenia jakości wody w stacjach uzdatniania wody, na basenach i w zakładach przemysłowych.
  • Przemysł chemiczny – do tworzenia solanek i pozyskiwania chloru, sody i innego rodzaju substancji.
  • Przemysł garbarski i włókienniczy – w celu konserwowania materiałów.

Ponadto sól techniczna bywa również wykorzystywana do rozmrażania instalacji technicznych, w branży spożywczej i innych gałęziach przemysłu. Jak więc widać, techniczny chlorek sodu to substancja o cennych właściwościach i szerokim zastosowaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5