Siedziska stadionowe. Jakie warunki powinny spełniać?

Bezpieczeństwo na stadionie to sprawa nadrzędna ze względu na liczbę osób je odwiedzających. Biorąc pod uwagę systemy alarmowe oraz zabezpieczenia techniczne, mogłoby się wydawać, że nie ma potrzeby wyposażania takiego obiektu w dodatkową ochronę. Jednak niewiele osób wie, że nawet siedziska muszą spełniać określone wymogi i wpływają na bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o sposób montażu, ale to nie jedyny aspekt. Dowiedz się więcej.

Siedziska stadionowe – warunki

Siedziska stadionowe muszą spełniać szereg wymogów, bez których ich montaż nie byłby możliwy na żadnej przestrzeni publicznej. Bardzo istotne jest oparcie, które wraz z krzesełkiem musi być ergonomiczne – powinno być ono wykonane metodą wtrysku do formy. Równie ważne są uchwyty – wszystkie siedziska stadionowe tworzą trybuny, które powinny być przymocowane za pomocą specjalnych uchwytów. Zazwyczaj wykonuje się je z poliamidu z dodatkiem włókna szklanego na aluminiowej belce.

Specjalista z firmy Sport Plus zwraca uwagę na dostępne do wyboru rodzaje siedzisk stadionowych. Mogą być one montowane bezpośrednio do konstrukcji, ale także tworzyć konstrukcję wolnostojącą – jest to zależne od preferencji klienta. Doświadczeni specjaliści mogą wykonać projekt dostosowany do specyficznych potrzeb obiektu sportowego.

Jednak jedną z najważniejszych spraw jest rozmiar oraz kształt siedzisk. Siedzisko stadionowe powinno spełniać następujące warunki:

  • wysokość oparcia – minimum 30 cm,
  • szerokość siedzenia – minimum 45 cm,
  • głębokość siedzenia – 35-45 cm,
  • wysokość siedzenia – 45 cm (wysokość podkolanowa),
  • głębokość rzędu siedzeń – minimum 80 cm,
  • szerokość przejścia pomiędzy rzędami musi mieć nie mniej niż 40 cm.

Specjalista nadmienia również, że liczba siedzeń w rzędzie nie powinna przekraczać 14, jeśli przejście znajduje się po jednej stronie. W przypadku przejścia umieszczonego po obydwu stronach, 28 siedzisk stadionowych jest jak najbardziej wskazanych. Tak ścisłe wytyczne mają wpływ na porządek i bezpieczeństwo na stadionie, dlatego powinny być koniecznie przestrzegane przez jego właścicieli.

Próby dla siedzisk stadionowych

Warto wiedzieć, że każde krzesełko stadionowe poddawane jest próbom wytrzymałościowym. Mowa tutaj o próbie palności oraz próbie obciążeniowo-dewastacyjnej. Takie działanie pozwala na wyeliminowanie uszkodzonych siedzisk i tym samym zapewnia konieczne bezpieczeństwo. Ponadto siedziska stadionowe powinny cechować się odpornością na promieniowanie UV, a nawet wyróżniać się tak trywialną własnością, jak trwałość koloru. Dzięki temu użytkownicy nie są narażeni na szkodliwe choroby, a żywotność krzesełek znacznie się wydłuża.

śr. ocena 5 / głosów 5