Rury czarne – sama estetyka czy nie tylko?

Czarna rura jest typową rurą stosowaną jako przyłącze kominowe, co w praktyce oznacza, że najczęściej łączy piec lub wkład kominowy z kominem. Tego typu rury kominkowe sprawiają, że kominki (np. kominek wiszący lub wolnostojący) prezentują się w przestrzeni niezwykle estetycznie. Warto jednak podkreślić, że czarne rury charakteryzują się także dużą trwałością oraz łatwością i szybkością montażu. Jakie jeszcze korzyści wynikają z zastosowania tych rur w systemach kominowych?

czarna-rura

Czarna rura kominowa – dlaczego obecnie tak często króluje w aranżacjach?

Kominki są aktualnie bardzo często aranżowane w przestrzeni – najczęściej można je spotkać w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich bądź industrialnych. Tym sposobem czarna rura będąca przyłączem kominowym, która z reguły schowana jest pod warstwą tynku i cegieł, tym razem wychodzi na światło dzienne. Co ciekawe, prezentuje się wyjątkowo estetycznie, gdyż czarna, żaroodporna farba idealnie współgra z wieloma stylami. Kominki takie jak np. kominek wiszący bądź wolnostojący wręcz idealnie za jej sprawą przyciągają wzrok gości odwiedzających salon, kuchnię lub inne pomieszczenie, w którym został umieszczony. Co warto jednak podkreślić, to fakt, że systemy kominkowe z czarną rurą (np. z F.H.U. ITEK Polska z Piekar Śląskich) nie są wybierane jedynie ze względu na walory estetyczne, a mają dużo innych zalet, które wpływają na bezpieczeństwo, eksploatację i komfort użytkowania kominka.

Inne zalety czarnej rury kominowej – łatwy montaż, odporność termiczna i korozyjna

Czarna rura kominkowa najczęściej wykonana jest z blachy stalowej o grubości 2 mm oraz dostępna jest w różnych średnicach (od 100 do 250 mm) i odcinkach (25, 50 i 100 cm). Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie spalonych substancji do komina, a kolor rury wynika z użycia czarnej, żaroodpornej farby, dzięki której jest ona odporna na wysoką temperaturę (nawet 1000°C) i procesy korozyjne. Ponadto, systemy kominowe, w których stosuje się czarne rury są gwarancją bezpieczeństwa i najwyższej jakości złączeń odcinków, co jest wynikiem plazmowego spawania rur. Warto podkreślić, że ten typ rur jest także łatwy i szybki w montażu oraz charakteryzuje się satysfakcjonująco niskim oporem przepływu spalin. Ponadto, oprócz czarnych rur producenci zachęcają także do zakupu innych elementów, z których zbudowany jest system kominowy – rozeta oraz szyber spalinowy także mogą być wykonane z „czarnej” blachy stalowej. Tym samym użycie tego typu materiałów zapewnia nie tylko estetykę aranżacji, ale również jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności.

śr. ocena 5 / głosów 5