Rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych

Korozja to odbywające się stopniowo niszczenie metali, które powoduje chemiczne lub elektrochemiczne oddziaływanie otaczającego je środowiska. Mówiąc o zabezpieczeniach antykorozyjnych, zwykle mamy na myśli stosowanie organicznych powłok ochronnych, jak lakiery, czy farby. Nie wszystkie metalowe produkty możemy w taki sposób zabezpieczać lub z jakichś względów nie jest to pożądane. Jakie są inne rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych? […]

korozja

Korozja to odbywające się stopniowo niszczenie metali, które powoduje chemiczne lub elektrochemiczne oddziaływanie otaczającego je środowiska. Mówiąc o zabezpieczeniach antykorozyjnych, zwykle mamy na myśli stosowanie organicznych powłok ochronnych, jak lakiery, czy farby. Nie wszystkie metalowe produkty możemy w taki sposób zabezpieczać lub z jakichś względów nie jest to pożądane. Jakie są inne rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych?

Ochrona antykorozyjna za pomocą inhibitorów

Najpowszechniejszy rodzaj korozji to korozja elektrochemiczna, którą powoduje różnica potencjałów na powierzchni metalu. W wilgotnym środowisku na powierzchni metalu pojawia się warstwa elektrolitu, co powoduje reakcję między anodą a katodą, czyli obszarem o mniejszym potencjałem, a obszarem o większym potencjale. To szczególnie niebezpieczne w środowisku morskim, a więc na przykład podczas transportu morskiego. Najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym jest ochrona inhibitorowa. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Jeremar z Chorzowa, inhibitory korozji to substancje, których obecność powoduje zmniejszenie, a nawet zahamowanie procesu korozji. Inhibitory zmniejszają gęstość prądu korozyjnego. Do wyboru mamy inhibitory w postaci lotnej, papiery antykorozyjne, płyny antykorozyjne, inhibitory w postaci emiterów punktowych i folie VCI. Tym ostatnim przyjrzymy się bliżej.

Folie VCI i ich zastosowanie

Folie VCI (Volatile Corrosion Inhibitors) zawierają opatentowane preparaty chemiczne. Dostępne są w kilku postaciach. To płaskie folie antykorozyjne w formie płaskich arkuszy lub na rolce w kilku wariantach (do ochrony wszystkich typów metali, do zabezpieczania produktów, które zawierają kombinację metali żelaznych i nieżelaznych, do zabezpieczania metali nieżelaznych i do zabezpieczania żelaza, stali oraz metali żeliwnych). Inne rozwiązanie to folia termokurczliwa, wykorzystywane przede wszystkim do zabezpieczania maszyn i elementów wielkogabarytowych. Dostępne są także antykorozyjne rękawy i półrękawy, worki antykorozyjne i torebki (w tym torebki strunowe) oraz folia bąbelkowa. Folie antykorozyjne to ekonomiczne rozwiązanie stosowane nie tylko przez producentów stali, ale także firmy metalurgiczne i transportowe, a także firmy, które zajmują się bezpośrednio usługami pakowania, które przygotowują towary do transportu. Folie VCI stosowane są do zabezpieczania części samochodowych, silników, różnego rodzaju maszyn i urządzeń, a także konstrukcji stalowych, czy roli blach do transportu. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ antykorozyjne folie VCI spełniają najwyższe wymagania, a materiał pozostaje w nienaruszonym stanie.

śr. ocena 5 / głosów 1