Rodzaje schodów ze stali

Schody wykonane ze stali oraz połączenia kilku materiałów np. stalowego stelaża i drewnianych stopni pozwalają odmienić wygląd mieszkania. Wykorzystywane są także w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach zbiorowego zamieszkania, gdzie montowane są zazwyczaj na zewnątrz w celu ułatwienia ewakuacji w razie wybuchu pożaru. Jakie są rodzaje schodów stalowych?

Schody stalowe wewnętrzne – idealny pomysł do mieszkań nie tylko w industrialnym stylu

Modne w ostatnich latach, stalowe schody to kwintesencja minimalizmu oraz funkcjonalności. Ich montaż jest dużo tańszy niż wykonanie tradycyjnych schodów i może się odbyć w dowolnej chwili bez większego wpływu na życie mieszkańców budynku. Tego typu schody idealnie pasują do nowoczesnych, nieco surowych aranżacji, jednak mogą stać się także ozdobą tradycyjnie urządzonej przestrzeni.

Schody stalowe dzielimy na trzy rodzaje. Wyróżniamy tutaj schody stalowe wewnętrzne i zewnętrzne, które bardzo często służą za schody przeciwpożarowe lub ewakuacyjne, a także schody spiralne, które od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem i są montowane np. w halach przemysłowych – wyjaśnia ekspert z firmy „Kasprzak-Olma” z Wrocławia.

Schody stalowe w budynkach użyteczności publicznej

Schody stalowe równie często, jak w prywatnych domach, stosowane są w budynkach użyteczności publicznej. Wewnętrzne schody stalowe znajdują zastosowanie np. w zakładach produkcyjnych, magazynach i obiektach biurowych. Odpowiednio dopasowany projekt pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki ukryty jest w lekkich konstrukcjach stalowych, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na codzienne użytkowanie.

W budynkach użyteczności publicznej często stosowane są także zewnętrzne schody stalowe. Służą one w celach przeciwpożarowych oraz ewakuacyjnych. Warto pamiętać, że podobne rozwiązanie możemy zastosować w prywatnych budynkach wielokondygnacyjnych, ale w celach czysto praktycznych – schody stalowe mogą prowadzić np. z balkonu lub tarasu do ogrodu. Mogą być także prostym rozwiązaniem problemu, jaki wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowego wejścia do budynku.

Metalowe schody spiralne mogą zostać zamontowane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Najczęściej spotkamy je w przestrzeni przemysłowej, gdzie pozwalają np. na komfortowy dostęp do różnych zbiorników.

Przed zakupem schodów stalowych warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę dostępnych na rynku produktów, ale także na doświadczenie i dodatkowe usługi oferowane przez ich producentów, które pozwolą dopasować projekt do naszych indywidualnych potrzeb oraz stylu aranżacji przestrzeni mieszkalnej i przeznaczenia w budynkach użyteczności publicznej.

śr. ocena 5 / głosów 1