Rodzaje profili aluminiowych

Z uwagi na swoje właściwości profile aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Stanowią one powszechnie wykorzystywany element do tworzenia rozmaitych konstrukcji. W zależności od pełnionej funkcji, możemy wskazać na różnego rodzaju profile. Jakie to są profile? Jaka jest ich rola oraz czym się one charakteryzują? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego profile aluminiowe są takie popularne?

Profile aluminiowe najczęściej produkowane są ze stopu AlMgSi 0,5. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w takich branżach jak: motoryzacyjna, lotnicza, meblarska, budowlana oraz reklamowa. Swoją popularność zawdzięczają rozlicznym właściwościom, do których z pewnością możemy zaliczyć: lekkość, dobre właściwości mechaniczne oraz łatwość obróbki. Ponadto wyróżniają się one wysoką odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Profile aluminiowe nie sprawiają najmniejszych problemów w procesie obróbki, gdyż z łatwością poddają się procesowi modelowania. Można je zatem giąć przy pomocy odpowiednich maszyn lub też łączyć ze sobą dzięki spawaniu bądź innych, specjalnie przystosowanych do tego celu elementów.

Z pewnością atrakcyjną cechą profili aluminiowych jest także możliwość malowania ich różnego rodzaju farbami czy lakierami.

Profile aluminiowe – rodzaje i charakterystyka

Pośród wielu dostępnych rodzajów profili aluminiowych dużym powodzeniem cieszą się m.in. profile kasetonowe, wystawowe oraz profile do płyt komorowych.

Profile kasetonowe znajdują swoje zastosowanie przy konstrukcjach podświetlanych reklam, występujących w postaci skrzynek kasetonowych. Dostępne są one w różnych wymiarach, które można dobierać odpowiednio do wielkości konstrukcji reklamy. Dodatkowo profile kasetonowe wyposażane są w specjalne wypustki oraz kieszenie, które pozwalają na szybkie i łatwe mocowanie poszczególnych elementów instalacji, a także na osadzanie płyt z tworzyw sztucznych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Akces, która specjalizuje się w imporcie tworzyw sztucznych oraz aluminium.

Profile aluminiowe wystawowe zaś to specjalistyczne profile, które wraz z dodatkowymi akcesoriami łączeniowymi stanowią świetny materiał do budowy takich konstrukcji jak: ścianki i stoiska wystawiennicze, regały i lady sklepowe czy przenośne i stałe reklamy. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na profile wystawowe zatrzaskowe, które są wykorzystywane do tworzenia niezwykle praktycznych ram reklamowych. Dzięki tego typu profilom wymiana znajdujących się w nich plakatów czy zdjęć przebiega w bardzo szybki i łatwy sposób.

Profile do płyt komorowych z kolei sprawdzają się doskonale jako elementy konstrukcyjne i wykończeniowe dla poliwęglanowych płyt komorowych. Rozmiar profili – tak górnych, jak i dolnych – można swobodnie dobierać w zależności od grubości danej płyty. Profile te w połączeniu z odpowiednimi uszczelkami, wykonanymi z wysokiej jakości gumy, wkrętami samowiercącymi oraz podkładki EPDM są w stanie stworzyć bardzo trwałą oraz estetyczną konstrukcję.

śr. ocena 5 / głosów 5