Rodzaje materiałów opałowych

Planujesz budowę domu lub modernizację systemu grzewczego w istniejącym już budynku? Przed tobą trudny wybór najlepszej metody ogrzewania. Obecnie do zasilania centralnego ogrzewania wykorzystuje się rozmaite rodzaje kotłów, jednak wciąż najpopularniejsze, bo najtańsze w eksploatacji, a jednocześnie bardzo skuteczne, są te na paliwa stałe. Jakie materiały są w nich spalane?

ekogroszek workowany

Podstawowe rodzaje paliw stałych

Najstarszym z paliw używanych do uzyskania energii grzewczej jest drewno. W dzisiejszych czasach stosowane jest jednak rzadko, co wynika z jego niewielkiej kaloryczności. Oznacza to, że do uzyskania wymaganej energii, konieczne jest spalenie jego bardzo dużych ilości. W praktyce drewnem opala się niemal wyłącznie kominki, które służą jako ozdoba domu i ewentualnie wspomagają główny system centralnego ogrzewania. Zdecydowanie lepszą kaloryczność mają materiały produkowane z odpadów drewnianych i roślin energetycznych, a więc brykiety i palety. Niestety, ich wadą jest stosunkowo wysoka cena, w związku z czym również są rzadkim wyborem. Najlepszy stosunek wydajności do ceny ma węgiel kamienny. Nic więc dziwnego, że w większości polskich domów stosuje się właśnie kotły węglowe. Na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów, gatunków i sortymentów. W kotłach konwencjonalnych spala się kostkę i orzech, rzadziej miał węglowy. Do zasilania nowoczesnych, bardzo wydajnych i wygodnych w obsłudze kotłów retortowych wykorzystuje się ekogroszek z węgla kamiennego.

Najlepszy opał do oszczędnego domu

Chcąc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu, warto zdecydować się na instalację kotła retortowego, w którym spala się właśnie ekogroszek. Takie systemy grzewcze, oprócz oszczędności, mają wiele dodatkowych zalet. Są bardzo łatwe w obsłudze, a przy okazji ekologiczne – przekonuje ekspert z firmy Energo. Zadowalające efekty z ogrzewania domu ekogroszkiem można osiągnąć wyłącznie, kupując dobrej jakości paliwo od sprawdzonego producenta węgla.

Ekogroszek jest najtańszym z dostępnych paliw ekologicznych. Oznacza to, że ogrzewanie nim domu jest z jednej strony tanie, a jednocześnie przyjazne środowisku. Dobry ekogroszek ma wysoką wartość opałową, ale niską zawartość siarki i popiołu. Te parametry opału najłatwiej poznać, kupując ekogroszek workowany – na opakowaniu powinny znaleźć się wszystkie interesujące klienta informacje. Zakup węgla w workach poprawia też komfort obsługi kotłowni, w której nie unosi się czarny pył, będący dużym problemem w przypadku składowania węgla luzem. Samo zaopatrywanie kotła na ekogroszek jest proste i ogranicza się do przesypania opału z worka do podajnika raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od bieżących potrzeb.

śr. ocena 0 / głosów 0