Rodzaje kostki brukowej

Niezwykle szerokie zastosowanie materiału, jakim jest kostka brukowa, wynika stąd, że występuje ona w bardzo wielu wariantach. Różnią się one między sobą parametrami funkcjonalnymi, takimi jak choćby wytrzymałość, która definiuje przeznaczenie danego rodzaju kostki, ale też typowo estetycznymi, czyli na przykład kolorem i kształtem. Zanim przystąpimy do poszukiwania kostki idealnej dla naszego projektu, warto poznać dostępne opcje.

Na początku koniecznie trzeba sobie zadać pytanie, w jakim celu kładziemy kostkę – czy ma ona zdobić ścieżkę w ogrodzie, czy może będzie nią wyłożony parking dla samochodów nie tylko osobowych. Pod tym właśnie kątem dobiera się bowiem grubość kostki brukowej, od której zależy także jej odporność na ściskanie, obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. W pierwszym z wymienionych przypadków wystarczy na przykład kostka 4-centymetrowa. 6 cm grubości sprawdzi się na podjazdach i parkingach, ale tam, gdzie powierzchnia użytkowana będzie przez auta ciężarowe, lepiej jest użyć kostki 8-centymetrowej. Jak dowiadujemy się w Przedsiębiorstwie Budowlanym BAU-MAR, najgrubsze, bo mające aż 10-14 cm kostki znajdują zastosowanie z kolei w miejscach takich jak składy budowlane albo tereny, po których poruszają się ciężkie maszyny.

Beton czy kamień

Również to, z czego wykonano kostkę brukową, może mieć znaczenie w konkretnym miejscu, w którym ma zostać położona. Nieregularny bruk z kamienia polnego, tzw. kocie łby, będzie pasować np. przed domem stylizowanym na dworek lub też na ścieżce ogrodowej, nijak nie odnajdzie się jednak chociażby na stacji benzynowej, gdzie należy położyć raczej kostkę zrobioną z betonu – tanią, łatwą w ułożeniu oraz utrzymaniu w czystości. Betonowe kostki możemy podzielić na jedno- i dwuwarstwowe. Pierwsze cechuje nieco niższa wytrzymałość i elastyczność, drugie składają się natomiast z warstwy konstrukcyjnej, gdzie beton wymieszany jest ze żwirem, oraz z dekoracyjnej warstwy wykończeniowej, cechującej się grubością 5-8 mm i dodatkiem drobnego kruszywa. Atrakcyjne wizualnie i jeszcze bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym kwasów, są kostki z kamienia naturalnego, najczęściej z granitu albo bazaltu.

Wykończenie

Nie tylko materiał, ale i sposób wykonania jest w stanie zdefiniować rodzaj kostki brukowej. Jeśli pod koniec procesu wytwarzania poddaje się ją dodatkowej obróbce, możemy wówczas mówić o kostce tzw. szlachetnej. Taką obróbką będzie np. nadające porowatość powierzchni szczotkowanie (po takiej kostce lepiej się chodzi), szlachetnie „postarzające” bruk  młoteczkowanie, nadające wygląd imitacji kamienia łupanie i strukturyzacja, a także wypłukiwanie wierzchniej warstwy betonu. Kostki poddane temu ostatniemu procesowi również przypominają nieco kamień naturalny, są też bardziej antypoślizgowe, jako że wyeksponowane zostają w nich ziarna kruszywa, do których często dodaje się też drobiny grysu.

Kształt i kolor

Kostki nieuszlachetniane, czyli tzw. przemysłowe lub standardowe, spotkamy najczęściej na parkingach i chodnikach, a więc tam, gdzie kwestie estetyczne to sprawa drugorzędna. Cechują się one jednolitą, zazwyczaj szarą barwą i prostą strukturą, przyjmuje kształt prostokąta albo dwóch liter T połączonych ze sobą tak, by przypominały klepsydrę. Dość popularne formy – zwłaszcza wśród kostek szlachetnych – to także kość, fala, kwadrat, sześciokąt i tzw. cegiełka. Do bardziej nietypowych należą m.in. trapez i młotek. Wybór konkretnego kształtu w połączeniu z zestawieniem wybranych barw pozwala osiągnąć świetny efekt wizualny, zwłaszcza jeśli oprócz kostki w jednolitym odcieniu zdecydujemy się na jej melanżowy, tj. zróżnicowany kolorystycznie wariant. Dominować tu mogą dwa albo trzy odcienie, ale istnieją też spektakularne kostki mieniące się kolorami tęczy.