Rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to budowlane obiekty, których głównymi nośnymi elementami są proste elementy stalowe bądź ich większe zespoły. Ich zadaniem jest przekazywanie obciążenia na fundamenty. Występują ich różne rodzaje.

Istota konstrukcji

Stal to materiał budowlany, który można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie dostęp drewna lub betonu jest utrudniony. Wpływa na to łatwość kształtowania stalowych elementów – cecha ta sprawiła, że konstrukcje stalowe zyskują coraz większą popularność i stosowane są jako podstawa do konstrukcji magazynów i hal produkcyjnych.

-Konstrukcje ze stali podzielić można ze względu na przeznaczenie, schemat statyczny oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Nazewnictwo stosowane w tym przypadku służy usystematyzowaniu zakresu stosowania poszczególnych ich typów – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę HURTOSTAL 2.

Rodzaje konstrukcji

Potrzeby rynku wynikające z zapotrzebowania na duże powierzchnie użytkowe, które nie posiadają dodatkowych podpór spowodowała, że stal przywodzi na myśl przede wszystkim zbiorniki i hale. Jednak stal w budownictwie ma o wiele szersze zastosowanie – jest w końcu podstawą konstrukcji stalowych.

Konstrukcje stalowe występują w kilku rodzajach. Wyróżniamy:

  • konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowych – wykorzystuje się je do budowy hal, zarówno wysokich, jak i niskich, jedno oraz wielonawowych, których elementy mogą być pełnościenne lub kratowe. Stosuje się je także do wznoszenia budynków o dużej rozpiętości poprzecznej (jako wewnętrzny szkielet), konstrukcji dachów (wykonywanych w technologii murowanej lub żelbetonowej) oraz różnego rodzaju ustrojów przemysłowych (konstrukcji ramowych i kratownicowych czy estakad).
  • Konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowo-ciągnowych – stosuje się je min. w konstrukcjach dachów o dużych rozpiętościach oraz w konstrukcjach wiszących mostów.
  • Konstrukcje stalowe powierzchniowe – używa się ich do budowy zbiorników na ciecze. Ich głównym elementem nośnym jest powierzchnia zbiornika, którą wykonuje się z zespawanych blach stalowych.