Rodzaje i przeznaczenie ławek do parku, miasta i na osiedle mieszkalne

Ławki to powszechnie spotykany element małej architektury miejskiej – obecne są w parkach, na ulicach, na przystankach, a także na osiedlach mieszkalnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnieniem komfortu osobom przemieszczającym się po mieście, ale w określonych okolicznościach mogą być również estetycznym uzupełnieniem krajobrazu miejskiego. Jakie są ich rodzaje?

lawka-w-parku

Z oparciem czy bez?

Obecność oparcia to podstawowe kryterium różnicujące rodzaje ławek. Ławki z oparciem są dużo wygodniejsze dla siadających na nich osób, bowiem zapewniają wsparcie pleców – dzięki temu zapewniają lepszy odpoczynek. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Ławki bez oparcia stosuje się zwykle w miejscach, gdzie z reguły siadamy na stosunkowo krótki czas, np. na przystankach autobusowych bądź dworcach. Generalnie ławki pozbawione oparcia są tańsze, niż wersje z oparciem, choć ostateczna cena uzależniona jest od jakości materiałów, wielkości ławki oraz estetyki wykończenia. Ciekawym rozwiązaniem są ławki bez oparcia pozbawione nóżek – montuje się je na innych konstrukcjach, np. niskich murkach odgradzających teren parku od ulicy.

Materiały do produkcji ławek

Drugą istotną kwestią w podziale ławek jest rodzaj tworzywa, z jakiego wytwarza się ich podstawę. Wybór jest naprawdę duży, każdy z materiałów ma swoje własne właściwości i znajduje nieco inne zastosowanie.

Beton

To jeden z kluczowych materiałów budowlanych. Jego ogromną zaletą jest, że można z niego formować bloki o praktycznie dowolnych kształtach, dlatego wiele z ławek wytwarzanych z jego użyciem zaskakuje fantazyjną formą. Ponadto beton jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, dzięki czemu ławka z niego wykonana może z powodzeniem służyć przez bardzo wiele lat.

Kompozyt

Kompozytem nazywamy specjalne tworzywo sztuczne, które swoim wyglądem jest w stanie imitować drewno. Jest jednak od niego dużo bardziej odporne, szczególnie jeśli chodzi o wpływ czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć oraz promieniowanie ultrafioletowe. Ławki kompozytowe łączą więc w sobie atrakcyjny wygląd i wysoką trwałość, są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Stal nierdzewna

Stal to materiał nienowy, jednak nieodłącznie kojarzący się z nowoczesnym designem. Ławki te znajdują zastosowanie przede wszystkim otoczeniu centr miejskich oraz współczesnej architektury. Ich zaleta to wysoka trwałość oraz stosunkowo niewielka waga, ułatwiająca montaż

Przedstawione wyżej rodzaje ławek znajdziemy w ofercie firmy Asklepios, specjalizującej się w produkcji małej architektury miejskiej. Warto zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach opisane surowce do produkcji służą do wykonania jedynie podstawy bądź ramy nośnej ławki – siedzisko i oparcia mogą być wykonywane z innych tworzyw, np. drewna.

śr. ocena 5 / głosów 5