Rodzaje armatury wodno-kanalizacyjnej

W każdym budynku użytkowym konieczny jest dostęp do bieżącej wody oraz system odprowadzający ścieki. W tym celu budowane są instalacje wodno-kanalizacyjne. Aby właściwie spełniały one swoją funkcję, muszą składać się z odpowiednio dobranych elementów, czyli z armatury. Jakie rodzaje armatury wodno-kanalizacyjnej wyróżniamy? Kiedy i gdzie są one stosowane?

Armatura wodociągowa

Armatura tego typu wykorzystywana jest podczas prac wykończeniowych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Część elementów wchodzących w jej skład nie jest widoczna dla oka. Należą do niej m.in. rury, a wśród nich popularnie wykorzystywane obecnie rury ciśnieniowe do wody PE i PVC, różne typy zasuw, nawiertki, hydranty oraz wodomierze. Te elementy zaś, które można dostrzec, najczęściej należą do armatury łazienkowej i kuchennej. Mowa tutaj m.in. o wannach, umywalkach, misach WC, bidetach i bateriach oraz zlewozmywakach i bateriach kuchennych.

Armatura kanalizacyjna

Armaturą kanalizacyjną nazywamy elementy stosowane przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków lub przyłączy do sieci kanalizacyjnych. W skład instalacji kanalizacyjnych wchodzą obowiązkowo rury, studzienki i kształtki kanalizacyjne PCV. Armatura do montażu ekologicznych oczyszczalni ścieków natomiast zależy od ich typu. Jeśli zdecydujemy się na przydomową oczyszczalnię drenażową, wówczas konieczne będą systemy drenarskie. Jeżeli w planach mamy instalację oczyszczalni biologiczno-chemicznej z pewnością będziemy musieli zaopatrzyć się w takie elementy jak zbiorniki na ścieki czy separatory tłuszczów i węglowodorów.

Gdzie najlepiej kupować armaturę wodno-kanalizacyjną?

Armatura wodno-kanalizacyjna należy do instalacji sanitarnych i jest intensywnie eksploatowana każdego dnia. Stąd jakość należących do niej elementów nie może być niska. Wszystkie części składowe systemów wodno-kanalizacyjnych muszą wyróżniać się dużą trwałością i wytrzymałością.

Jakość armatury to jednak nie wszystko. Niezwykle istotną rolę w instalacjach tego typu odgrywa również ich montaż. Nie warto ryzykować i zabierać się za tego typu prace samodzielnie. Szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia i pojawiają się wątpliwości. Oszczędźmy sobie kłopotów i niepotrzebnych wydatków związanych z naprawą przyszłych usterek. Zainwestujmy w wysokiej jakości armaturę sprzedawaną przez firmy takie jak np. Metalik, które dodatkowo oferują wykonanie projektu, a następnie stworzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej na miarę naszych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 6