Renowacja mebli skórzanych — krok po kroku

Meble skórzane, choć piękne, z czasem mogą stracić swój blask. Zwłaszcza te, które są narażone na intensywną eksploatację, przecierają się, pękają lub płowieją. Do tej grupy możemy zaliczyć sofy, kanapy, fotele czy krzesła. Czy uszkodzona tapicerka oznacza konieczność wymiany mebli na nowe? Niekoniecznie. Z pomocą może przyjść renowacja mebli skórzanych.

Stare meble dla niektórych są sentymentalną podróżą w przeszłość, dla innych pomysłem na urządzenie niebanalnego wnętrza. Znamy też pasjonatów antyków, którzy mają własne kolekcje mebli. Coraz więcej Polaków docenia potencjał, jaki tkwi w skórzanych sofach czy fotelach, dlatego zamiast zastępować je nowymi, decyduje się na ich odnowienie. Renowacja mebli skórzanych to nie tylko sposób na zatrzymanie upływającego czasu, ale też ekonomiczna inwestycja. Naprawa konstrukcji i wymiana tapicerki są tańsze niż zakup nowego kompletu wypoczynkowego.

Jak wygląda renowacja mebli skórzanych?

Renowacja mebli skórzanych obejmuje nie tylko samą tapicerkę, ale też elementy drewniane — nóżki i konstrukcję. W przypadku mebli z rozkładanym siedziskiem odnowieniu podlegają też sprężyny oraz cały mechanizm pozwalający na użytkowanie kanapy jako łóżka.

Przebieg procesu:

  • Oczyszczenie wierzchniej warstwy mebla, poprzez usunięcie starego lakieru, farby, tapicerki, zardzewiałych gwoździ.
  • Ocenienie stanu wypełnienia siedziska.
  • Położenie warstwy wykończeniowej oraz wzmocnienie lub podklejenie poszczególnych elementów konstrukcji mebla.
  • Pokrycie drewna politurą lub bejcą.
  • Wymiana ubitego wypełnienia na nowe, najczęściej z gąbki i taśmy tapicerskiej.

 

Doświadczone firmy renowatorskie, takie jak Mevis, skupiają się nie tylko na naprawie i odnowieniu mebli, które się im powierza. Często chcą poznać oczekiwania Klienta czy styl nieruchomości. Wszystko po to, aby dostarczyć produkt, który zachowa swój pierwotny charakter, a zarazem będzie czymś całkiem nowym.

Czy odnawianie starych mebli ma sens?

Dla wielu osób odpowiedź jest tylko jedna — oczywiście, że tak! Stare meble mają duszę i charakter, a do tego niebanalnie wyglądają. Są też znacznie bardziej wytrzymałe niż wiele propozycji sklepów sieciowych. Dlatego renowacja mebli skórzanych to często lepsze rozwiązanie – proces ten ma na celu przywrócenie ich dawnego blasku i walorów użytkowych. Ważne jest też, aby uszkodzone elementy nie narażały użytkownika na niebezpieczeństwo. Doświadczone firmy, które zajmują się odnową mebli, zwracają uwagę na wszystkie detale — estetykę i funkcjonalność. W efekcie oddają klientowi produkt, który zachowuje swoją pierwotną formę, lecz jest odświeżony, zakonserwowany i gotowy do dalszego użytkowania przez lata.

śr. ocena 5 / głosów 6