Podstawowe rodzaje kamienia naturalnego, które warto znać

Kamień jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Ale wykorzystuje się go nie tylko na budowach. Rewelacyjnie sprawdza się w ogrodach czy na zielonych dachach, gdzie pełni głównie rolę dekoracyjną. Dzięki różnorodności kamieni, wielości ich kształtów i kolorów, każdy znajdzie odpowiednie kamienie dla siebie. Jakie w takim razie są ich rodzaje?

Dolomit

Dolomit uchodzi za najtrwalszy kamień naturalny, a jednocześnie jeden z najbardziej popularnych. Może przyjmować jasno-szare, białe, żółte bądź różowe odcienie. Ma szklisty, niemetalowy połysk. Idealnie nadaje się jako materiał dekoracyjny.

Gnejs

Gnejs ma charakterystyczną tekturę, charakteryzującą się dobrą widocznością wszystkich warstw. Ma szarą, lekko połyskującą barwę. Jego skład to skalenie oraz kwarc, z dodatkiem łyszczyków bądź amfiboli. Kruszywa gnejsu wyglądają bardzo efektownie, szczególnie w ogrodach skalnych czy w kaskadach wodnych, idealnie nadają się także do wyłożenia tarasów bądź ścieżek.

Kwarcyt

Kwarcyt to kolejny z podstawowych rodzajów kamienia naturalnego. To skała metamorficzna, czyli przeobrażona z innych, przede wszystkim z piaskowca oraz mułowca. Kwarcyt wyróżnia się głównie wielością kolorów – może występować w beżowej, brązowej, szarej, kremowej, czerwonej, białej, a nawet grafitowej, jasnoniebieskiej czy żółtej barwie. Do tego kwarcyt mieni się w świetle i nie wymaga do tego polerowania. To jego naturalna cecha. Kwarcyt jest wytrzymały i odporny na plamy, dlatego można go zastosować do wyłożenia podłoża.

Marmur

Marmur to również skała metamorficzna. Powstaje z przeobrażenia wapieni bądź dolomitów. Może mieć kolor biały, błękitny, szary, zielony, różowy, czerwony, a nawet pstry, łączący wiele barw. Świetnie nadaje się do tworzenia różnego rodzaju wykończeń.

Łupek

Łupek to również świetny materiał wykończeniowy. Wyróżnia się łupki osadowe oraz krystaliczne. Są bardzo wytrzymałe, odporne na zużycie i nieśliskie. Dzięki dobrej chropowatości ma dużą przyczepność. Bardzo ładnie wygląda, ponieważ zapewnia efekt migoczącej powierzchni.

Który kamień wybrać?

Decyzja, który kamień wybrać, należy tylko do nas. Musimy zastanowić się, w jaki sposób chcemy urządzić ogród czy zaaranżować zielony dach. Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak firma HB-Polska, które profesjonalnie zaaranżują dla nas powierzoną im przestrzeń. Będziemy mogli cieszyć się kontaktem z naturą i sprzyjającym zdrowiu mikroklimatem, podziwiając zielone trawniki i piękne dekoracje z kamieni.