Podstawowe rodzaje fototapet

Od tego, na jakim podłożu zostanie wydrukowana fototapeta, zależy między innymi to, w jakim wnętrzu będziemy mogli ją zastosować. Oprócz więc wyboru konkretnego motywu – spośród setek, a nawet tysięcy dostępnych wzorów – musimy podjąć decyzję dotyczącą materiału wykonania fototapety. Czym jednak różnią się od siebie poszczególne warianty oferowane przez producentów?

Jeśli lubimy zmieniać wystrój dość często, a przy tym nie chcemy narażać się na przesadnie wysokie koszty, warto rozważyć fototapetę papierową. Jest to najbardziej atrakcyjna z finansowego punktu widzenia propozycja, ma jednak pewne wady. Taka fototapeta nie jest szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Trudno z niej więc usunąć również ewentualne zabrudzenia, a piękne zrazu kolory stosunkowo szybko potrafią zblaknąć wskutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Z reguły tego rodzaju fototapety stosowane są w pomieszczeniach niezbyt intensywnie eksploatowanych, takich jak choćby sypialnie.

Najlepszy stosunek jakości do ceny

Wystarczy jednak wzmocnić papier domieszką lateksu, by zyskał on znacznie lepsze parametry. Jego wysoka gramatura pozwala zamaskować niewielkie niedoskonałości ściany, fototapetę lateksową można też delikatnie czyścić przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jest to obecnie jeden z najczęściej wybieranych rodzajów fototapet, stanowiący kompromis pomiędzy ekonomicznym wariantem papierowym a najtrwalszą, ale również najdroższą opcją winylową.

Do zadań specjalnych

Fototapety winylowe dzielą się z na te wykonane ze spienionego PCV oraz te z tzw. winylu płaskiego – bardziej wytrzymałego, lecz wymagającego idealnie gładkiej ściany pod spodem. Taką fototapetę można nawet szorować z użyciem niezbyt silnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Niestraszne jej też tłuszcz, ogień i woda.

Wszystko to sprawia, że fototapety winylowe doskonale sprawdzają się w łazienkach, kuchniach czy przedpokojach – mówi specjalista ze sklepu Kraina Barw.

Flizelina i laminat

Spotkać się możemy ponadto ze sformułowaniami takimi jak „fototapety laminowane” czy „flizelinowe”. Co się pod nimi kryje? Laminat to nic innego jak dodatkowa warstwa zabezpieczająca fototapetę przed wilgocią, tłuszczem i zabrudzeniami, ale też promieniowaniem słonecznym. Flizelina zaś to rodzaj syntetycznej włókniny, która zastosowana jako podkład fototapety poprawia jej właściwości. Fototapeta na flizelinie jest grubsza, bardziej elastyczna i trudno ją rozerwać, co istotnie ułatwia nie tylko montaż, lecz również ewentualny demontaż tej ściennej ozdoby.

śr. ocena 5 / głosów 5