Podłoga korkowa. Jakie zalety mają panele z korka?

Większość z nas na dźwięk słowa ‘korek’ natychmiast wyobraża sobie trudne do usunięcia zamknięcie butelki z winem, ewentualnie praktyczną tablicę korkową. Zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z tego, że jest materiałem bardzo lekkim i odpornym na wodę, na powierzchni której się unosi. Tymczasem ten naturalny surowiec można wykorzystywać na wiele innych sposobów. Dla branży budowlanej jest ważnym materiałem do produkcji paneli podłogowych.

Czym jest korek i jak się go pozyskuje?

Korek jest w 100% naturalnym surowcem, którego pozyskiwanie jest bezpieczne dla środowiska. Materiał pozyskuje się z rosnących w Europie i Afryce dębów korkowych, jednak bez konieczności ścinania drzew. Do produkcji wykorzystuje się wyłącznie korę, którą z łatwością można oddzielić od żywej rośliny w okresie wiosenno-letnim.

Korek zaliczany jest do ekologicznych i bardzo zdrowych materiałów nie tylko dlatego, że jego produkcja nie wymaga wycinania lasów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przedmioty wykonane z tego surowca można w całości  poddawać recyklingowi. Jednak to nie dbałość o środowisko jest głównym powodem, który zachęca inwestorów do układania podłóg korkowych.

Właściwości podłóg korkowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, korek jest materiałem nieprzepuszczalnym. Poza tym charakteryzuje się wysoką odpornością na ogień i elastycznością. Jednocześnie wyroby z korka są miłe dla oka i przyjemne w dotyku. Wszystko to sprawia, że coraz częściej wykorzystywany jest w aranżacjach wnętrz, głównie jako okładzina podłogowa.

Podłogi korkowe wykonuje się aktualnie dwiema technikami, a więc z wykorzystaniem korkowych płytek lub paneli. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są panele, których układanie jest na tyle łatwe, że z zadaniem tym poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba.

Najważniejsze korzyści z posiadania podłogi korkowej odczujemy jednak podczas jej użytkowania. Korek jest doskonałym izolatorem, w związku z czym nie tylko dociepla pomieszczenia, ale też tłumi hałasy – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Melagu.

Kolejną zaletą użytkową paneli korkowych jest ich elastyczność. Panele tego typu z jednej strony zapewniają stabilność, ale jednocześnie bezpieczeństwo podczas upadku. Względnie miękka, elastyczna powierzchnia zapobiega powstawaniu urazów i kontuzji, dlatego takie nawierzchnie rekomendowane są do pokojów dziecięcych oraz pomieszczeń użytkowanych przez osoby starsze.

Utrzymanie paneli z korka w czystości nie stanowi dużego wyzwania. Zazwyczaj ich wierzchnia warstwa wykończona jest powłoką winylową lub lakierem ceramicznym. Dzięki temu pielęgnacja takich podłóg ogranicza się do przecierania ich powierzchni wilgotnym mopem.

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest estetyka. Panele korkowe dostępne są w wielu wzorach i odcieniach, przy czym zawsze zachwycają ciepłymi, naturalnymi barwami. Wspaniale komponują się zarówno we wnętrzach rustykalnych, jak i w aranżacjach nowoczesnych.

Jeśli właśnie przygotowujesz się do generalnego remontu lub wykańczasz nowy dom czy mieszkanie, koniecznie weź pod uwagę panele korkowe. Ponieważ moda na ten materiał pojawiła się stosunkowo niedawno, dzięki nim twoje wnętrza na pewno będą prezentowały się zupełnie wyjątkowo.

śr. ocena 5 / głosów 5