Płyty warstwowe II gatunku – kiedy warto się na nie zdecydować

Płyty warstwowe stosowane są jako materiał budowlany i to w wielu przypadkach – w halach magazynowych i produkcyjnych, obiektach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej (baseny, sale gimnastyczne czy hale sportowe). Wykorzystywane są też w zakładach przetwórstwa spożywczego. Specyficznym ich rodzaje są płyty warstwowe II gatunku. Kiedy warto je wybrać?

plyty-warstwowe

Czym się różnią płyty II gatunku od płyt I gatunku?

Płyty warstwowe drugiego gatunku, jak te dostępne w firmie Alfapanel, są płytami, które powstają w tym samym procesie produkcji, co płyty warstwowe pierwszego gatunku, ale posiadają mniejsze lub większe wady produkcyjne czy poprodukcyjne. Obniżenie klasyfikacji materiału ma w tym przypadku związek z zarysowaniami, miejscowymi odbarwieniami czy niezgodnością kolorystyczną na danej powierzchni. Jednak w zasadzie płyty warstwowe II gatunku posiadają takie same cechy jakościowe, akustyczne, izolacyjne czy przeciwpożarowe jak płyty pełnowartościowe.  Różnią się od nich jedynie estetyką. Podzielić je można przy tym na płyty z wełną mineralną i płyty poliuretanowe.

Wypełnienie płyt II gatunku

Płyty warstwowe II gatunku poliuretanowe w środku wypełnione są pianką PUR. Temu zawdzięczają swoją wysoką sztywność i doskonałe właściwości izolacyjne. Stosowane mogą być zarówno na dachach, jak i ścianach budynków. Płyty z wełną mineralną cechują się z kolei bardzo wysoką izolacyjnością akustyczną. Jednocześnie zapewniają doskonałe bezpieczeństwo przeciwpożarowe i skuteczną izolację cieplną. Dobrze sprawdzają się zawsze w przypadku elewacji dachowych, gdzie duże znaczenie ma wytrzymałość i odporność ogniowa. Stosuje się je w obiektach handlowych, biurowych czy rolniczych.

Charakterystyka płyt II gatunku

Płyty warstwowe II gatunku, podobnie jak płyty pełnowartościowe, są materiałem termoizolacyjnym o strukturze, która składa się z dwóch okładzin i rdzenia. Całość tworzy wytrzymały element konstrukcyjny. Okładzinami są przy tym najczęściej blachy stalowe – ocynkowane lub powlekane lakierem poliestrowym. Rdzeń tworzy pianka PUR lub wełna mineralna, które z okładzinami łączy klej poliuretanowy dwuskładnikowy. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie dużych obciążeń poziomych i pionowych. Rdzeń płyty zapewnia dodatkowo dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Płyta drugiego gatunku różni się od produktu pełnowartościowego jedynie względami estetycznymi. Na ogół posiada drobne zarysowania, przebarwienia czy jest po prostu wyblakła.

śr. ocena 5 / głosów 5