Płyty OSB – charakterystyka i zastosowanie

Płyty OSB to obecnie najpopularniejsze płyty drewnopochodne, które znajdują zastosowanie w budownictwie, a coraz częściej także w wykończeniówce. Przyjrzyjmy się im bliżej. Czym charakteryzują się płyty OSB i jakie znajdujemy dla nich zastosowania? Oto szybki skrót najważniejszych informacji dotyczących tego popularnego materiału budowlanego.

Typy płyt OSB

Nazwa „OSB” to skrót od „Oriented Strand Boards”. Wyróżnia się kilka typów płyt, a każdy z nich ma nieco inne właściwości. Oto, co możemy znaleźć na rynku.

Płyty OSB-2 to wióry zespojone żywicami nieodpornymi na wodę. Ten typ stosuje się wyłącznie we wnętrzach, i to takich, w których nie panuje duże zawilgocenie. Jeżeli chcemy użyć płyt OSB-2 np. w łazience, musimy pokryć je lakierem lub inną powłoką ochronną.

OSB-3 to najpopularniejszy typ płyt. Wióry wewnątrz spaja się klejem poliuretanowym, a warstwy zewnętrzne żywicą melaminowo-uretanową. Ten typ płyt uważany jest za uniwersalny. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

OSB-4 to wzmocnione, lepiej spojone wersje płyty OSB-3. Są bardziej wytrzymałe i odporne na wodę. Podobnie jak OSB-3 mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz.

Płyty OSB różnią się nie tylko właściwościami, ale też rozmiarami. Najpopularniejsze są te o wymiarach 1250 × 2500 mm, chociaż rynek oferuje zarówno mniejsze, jak i większe formaty. Grubość płyt wynosi 6–25 mm.

Zastosowanie płyt OSB

Do czego używa się płyt OSB? Mają one sporo zastosowań. Można wykonać z nich np. sztywne poszycie więźb dachowych, które będzie stanowiło podłoże pod papę. Płytami OSB da się także obić ściany o konstrukcji szkieletowej. Mogą one stanowić również okładziny podłóg. Generalnie płyty OSB sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest gładkie i odporne na wilgoć wypełnienie lekkiej konstrukcji. Mogą to być: skosy poddaszy, ściany działowe, podbitki dachowe. Co ważne, płyty OSB można malować zarówno po położeniu gładzi, jak i bezpośrednio, pozostawiając widoczną wiórową fakturę. Płyty OSB różnych typów do nabycia na www.baulandia.pl.