Płytki włóknocementowe czy tradycyjne pokrycia dachowe?

Ekologiczne pokrycie dachowe? Tak to możliwe! Zdradzamy czym są płytki włóknocementowe wykonane z materiału przypominającego naturalne łupki. Pokazujemy, jak zbudować tani dach z lekkich i tanich materiałów, który przetrwa przez wiele lat. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem niedrogiego pokrycia dachowego do swojego domu, czytaj uważnie!

Eternit 2.0

Płytki włóknocementowe powstają wyłącznie z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów. Płytki włóknocementowe przeznaczone są nie tylko do pokrycia całych połaci dachowych, ale także obróbek okapów, gzymsów lub nawet kominów w dachach. Co więcej, stosuje się je także na elewacje, dzięki czemu możemy stworzyć nowoczesny projekt domu pokrytego jednolitą okładziną.

Typy płytek włóknocementowych

Płytki włóknocementowe mogą mieć różną kolorystykę i kształt, dlatego pozwalają na dowolną aranżacje pokrycia dachu.  Dostępne są między innymi: płytki o łukowej dolnej krawędzi – przypominającej dachówkę karpiówkę, płytki w formie kwadratów oraz płytki skośne. Każdy rodzaj płytek włóknocementowych ma przypisane możliwe dla niej wzory ułożenia. Wiele tego rodzaju dachówek można układać nie tylko na połaci, ale także jako wykończenie gzymsów, okapów, krokwi szczytowych, kominów, a nawet okien dachowych. Najczęściej spotykanymi kolorami są różne odcienie szarości, tonacje brązu i czarnego. Powierzchnia płytek może być gładka  o matowym lub połyskującym wykończeniu albo strukturalna, wtedy przypomina łupek.

Dlaczego wybrać płytki włóknocementowe?

Dachówki z włókno-cementu to patent na oryginalny dach. W Polsce nie są jeszcze popularne, dlatego pozwolą się wyróżnić się naszemu domowi z otoczenia. Dodatkowo, są lekkie i nie wymagają stosowania ciężkich konstrukcji więźby dachowej. Jak wyjaśnia menedżer z firmy Scala Plastics, dystrybutor płytek włóknocementowych firmy SVK: Płytki włóknocementowe mogą mieć różne wymiary i bogaty wybór akcesoriów wykończeniowych, dzięki czemu nadadzą każdemu dachowi elegancki, estetyczny i trwały wygląd. Jest to materiał stabilny, a do tego łatwy w obróbce. Daje także świetne efekty i precyzyjne wykończenia dachu przy kominach, lukarnach czy oknach.

Podstawowe zalety płytek włóknocementowych:

  • dobra cena
  • różne wersje i formaty,
  • niewielki ciężar,
  • łatwość obróbki,
  • są przyjazne dla środowiska,
  • są dostępne w szerokiej palecie barw

Płytki włóknocementowe nie są w Polsce często stosowane. Mają jednak szereg zalet, które sprawiają, że to bardzo interesująca alternatywa dla osób, które nie boją się eksperymentować z nowatorskimi kształtami i materiałami.