Osadniki i ruszty do wycieraczek. Dlaczego są przydatne?

Dzięki licznym walorom użytkowym, coraz popularniejsze stają się wycieraczki z osadnikami. Są to konstrukcje zalecane do montowania w miejscach narażonych na dużą ilość zanieczyszczeń i wilgoci, np. w budynkach o bardzo dużej intensywności ruchu pieszych. Ruszty pokrywające osadniki – kraty, maty lub wycieraczki systemowe ­– skutecznie oczyszczają obuwie i zbierają brud.

Jak to działa?

System wycieraczek, o którym mówimy, składa się z podstawy wycieraczki, czyli tzw. osadnika oraz rusztu zakrywającego go. Osadnik to nic innego, jak pojemnik na zanieczyszczenia, który umieszcza się w podłożu. Może zostać wmontowany np. w posadzkę. Wykonywany jest najczęściej z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym lub z metalu (aluminium).

Osadniki wykonane z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, na niekorzystne warunki pogodowe i korozję. Łatwo utrzymać je w czystości, dzięki gładkiej, wolnej od porów powierzchni. A niewielka waga nie sprawia problemów przy montażu, czy też transporcie.

Jeżeli chodzi o osadniki aluminiowe, to ich ogromną zaletą jest to, że możemy wyprodukować je w dowolnym rozmiarze. Dostosowujemy wymiary osadnika i wycieraczek do warunków panujących np. na budowie. Większe rozmiary dostarczamy w sekcjach, które tam składamy. – mówi ekspert z firmy Unimat z Poznania, która jest producentem wycieraczek.

W dnie osadnika znajdują się otwory umożliwiające podłączenie odpływu. Po podłączeniu wylotu osadnika do kanalizacji deszczowej można łatwo odprowadzić namiar wody.

Na osadniku umieszczamy ruszt, który może być dobrany według potrzeb i zastosowania. Najbardziej popularne ruszty to: oczkowe lub kratowe ze stali ocynkowanej, ale również wycieraczki systemowe w profilach aluminiowych z wkładem szczotkowym, gumowym lub tekstylnym (do zastosowania wewnętrznego).

Jakie są największe zalety?

Zastosowanie wycieraczek z systemem osadników z odwodnieniem oraz odpowiednio dobranymi rusztami to prosty sposób na utrzymanie czystości w budynku. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Kompletne systemy osadników z odwodnieniem, sprawdzają się także z powodzeniem m.in. na halach produkcyjnych. Zastosowanie polimeru wzmocnionego włóknem szklanym zapewnia podstawom wycieraczek odporność na chemikalia, działanie olejów, benzyny, gnojowicy.

Osadniki produkowane są w standardowych rozmiarach (60 x 40 cm, 50 x 75 cm oraz 50 x 100 cm) lub – jak w  przypadku osadników aluminiowych – produkowane na zamówienie wedle zapotrzebowań klientów. Istnieje również możliwość zamawiania wycieraczki w dowolnej konfiguracji wkładów czyszczących.

W przestrzeniach pod wycieraczką gromadzi się brud i piasek. Należy go systematycznie usuwać. Regularne czyszczenie wpustów pod wycieraczkami jest łatwe, dzięki możliwości zrolowania wycieraczek. Osadniki można bez problemu zamieść lub wyczyścić przy pomocy odkurzacza przemysłowego.

śr. ocena 6 / głosów 5