Opisy na kable. Rola i znaczenie

Specjalne opisy na kable są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Dzięki nim możliwe jest wprowadzenie porządku w instalacjach – nie tylko elektrycznych, ale także telekomunikacyjnych. Najważniejsze, aby oznaczenia kabli były trwałe oraz czytelne – to zapewnia znacznie łatwiejszą pracę specjalistom. Jakie dokładnie znacznie mają opisy na kable?

Oznaczenie kabli i przewodów – dlaczego jest ważne?

Specjalistyczne opisy na kable są elementami, które ułatwiają pracę specjalistów zajmujących się konkretnymi sieciami przewodów. Dzięki nim można łatwo i sprawnie określić, z jakim dokładnie kablem ma się do czynienia. To wpływa głównie na szybkie wykonywanie przeglądów czy napraw usterek. Za pomocą opisów na kable można w prosty sposób określić także budowę przewodu, co ma duże znaczenie dla prawidłowego działania sieci. Oznaczenia posegregowane zostały literami dużymi i małymi, a także ciągami cyfr. Co ważne, wszystkie opisy na kable podlegają specjalnym dyrektywom, dzięki czemu każdy specjalista danej branży wie, z jakim materiałem ma do czynienia. W ten sposób określa się:

  • konstrukcję kabla,
  • materiał, z którego zostały wykonane przewody,
  • materiał, z którego została wykonana izolacja,
  • najważniejsze cechy przewodów.

Dodatkowe informacje na opisach kabli

Oprócz standardowych oznaczeń, które są zrozumiałe dla specjalistów, opisy mogą zawierać także dodatkowe informacje dotyczące np. pomieszczeń, których dotyczą kable. Ma to znaczenie w przypadku kabli telekomunikacyjnych, kiedy konieczne jest przepięcie dostępu do sieci np. w innym pomieszczeniu. Jak podkreśla specjalista z firmy Gravtec:

Na oznaczeniach kabli można zawrzeć niemal każdą informację, jakiej wymaga klient. Co ciekawe, opisy na kable są coraz chętniej wybierane nie tylko przez klientów branży przemysłowej, ale także klientów prywatnych. Oznaczenia są równie pomocne w przestrzeni domowej i nie ma żadnych przeciwwskazań do ich zastosowania – dodaje.

Opisy na przewody – czy są skutecznym i trwałym rozwiązaniem?

Często pojawiają się u klientów wątpliwości związane z obawą o wytarcie danych i brak czytelności oznaczenia. Nowoczesne opisy na kable są jednak wykonywane z troską o najmniejsze detale. Oprócz informacji, która wykonywana jest wyróżniającym się kolorem, opisy są dodatkowo grawerowane. Nawet jeżeli napis zmieni kolor, co w przypadku profesjonalnych oznaczeń jest rzadko spotykane, to nadal będzie widoczny ze względu na wspomniany już grawer.

Profesjonalne firmy, które wykonują opisy na kable, proponują klientom tabliczki z opisami w różnych rozmiarach – dzięki czemu każdy może dopasować je do swoich indywidualnych preferencji. Ma to znaczenia w przypadku różnych rozmiarów przewodów. Jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować – tym bardziej że koszt takich opisów na kable jest bardzo niski w stosunku do porządku i pewności, które można dzięki nim zyskać.

śr. ocena 5.3 / głosów 19