Ogrzewanie budynków – materiały izolacyjne

Marzenie o własnym ciepłym domu jest znane każdemu z nas. Aby było ciepło w przenośni, musi być też ciepło zupełnie dosłownie. Większość energii wydatkowanej na potrzeby domu idzie właśnie na jego ogrzanie. Jak zminimalizować utratę ciepła? Służą temu materiały izolacyjne. Oto szybki przegląd najpopularniejszych obecnie termoizolacji.

ogrzewanie-budynkow

Styropian

Białe zespolone kuleczki cieszą się dużą popularnością. Ich największymi zaletami są: niska cena i wysoka dostępność. Ponadto jest lekki, a zatem łatwo się go transportuje, przechowuje i używa. W nieco mniej ekonomicznej wersji mamy styropian wzbogacany grafitem, który podnosi jego walory termoizolacyjne. Styropian jest także dobrym izolatorem akustycznym, dlatego można go stosować tam, gdzie zależy nam na wytłumieniu dźwięku. Naturalnie, ten materiał izolacyjny ma też swoje wady – jest kruchy i podatny na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Ponadto trudno nadać mu pożądaną formę.

Wełna szklana i wełna skalna (kamienna)

Oba te materiały izolacyjne nazywa się zbiorczo wełną mineralną. Podobieństwo nazw nie powinno nas zwieść – oba rodzaje wełny mają różne właściwości. Wynika to ze sposobu wytwarzania oraz układu włókien. Jeśli chodzi o podobieństwa, to wełna szklana i wełna skalna będą tak samo dobrze wytłumiały dźwięk. Tutaj jednak zbieżności się kończą. Wełna szklana jest bardziej skutecznym izolatorem termicznym. Ma także przewagę mniejszej masy i słabszego pylenia. Jest to istotne w transporcie i wykorzystaniu obu materiałów. Lżejszej wełny szklanej można transportować więcej za jednym razem, a jej stosowanie jest łatwiejsze i mniej uciążliwe niż w przypadku cięższej i pylącej wełny skalnej.

Pianka natryskowa

Względnie nową i jeszcze nie tak popularną metodą izolacji termicznej budynków jest pianka poliuretanowa. Nanosi się ją metodą natryskową, co ze względu na szybkość i wygodę może niedługo odwrócić proporcje na rynku ociepleń. Pianka po zastygnięciu chroni przed utratą temperatury, ale też hałasem i zawilgoceniami, co jest kolejnym poważnym argumentem na jej korzyść. Oprócz tego w odróżnieniu od sztywnego styropianu czy wełny pianka dostanie się w każdą szczelinę, wzmacniając efekt izolacyjny. Wciąż jednak jest to sposób dość drogi, wymagający ponadto dodatkowego sprzętu do nanoszenia piany.

Nie da się ukryć, że dobra izolacja cieplna to trafiona inwestycja, gdy weźmie się pod uwagę późniejsze wieloletnie koszty ogrzania budynku. Wyżej wymienione materiały to nie wszystko, co składa się na poprawną izolację domu, który należy zabezpieczyć m.in. także przed wilgocią. Wyżej wymienione i inne materiały izolacyjne można znaleźć na www.gz.com.pl.