Od czego zależy czas wiązania kleju?

Klej to substancja organiczna lub nieorganiczna, która nałożona cienką warstwą pozwala połączyć ze sobą dwa elementy trwałą spoiną. Podstawowym jego składnikiem jest lepiszcze, które może być pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego. Dodatkowo w składzie klejów można znaleźć rozcieńczalniki, utwardzacze, zmiękczacze, wypełniacze i wiele innych substancji. W zależności od składu i przeznaczenia czas ich wiązania może być różny. Od czego zależy?

Jakie rodzaje klejów możemy wyróżnić?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów. Najczęściej wykorzystywanymi są te do tapet, drewna, styropianu, ale też np. kleje do billboardów. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami i składem. Dla przykładu omówmy wersje do styropianu. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje: polimerowe rozpuszczalnikowe oraz dyspersyjne. Te pierwsze to jednoskładnikowe substancje, schnące w wyniku reakcji chemicznej. W składzie mają rozpuszczalniki chemiczne, aczkolwiek nie wpływają one negatywnie na styropian. Wyróżniają się dużą siłą wiązania i przyczepności do większości materiałów budowlanych. Czas ich schnięcia wynosi od około 20 do 40 minut. W przypadku drugiego ich rodzaju jest to również klej jednoskładnikowy, aczkolwiek rozpuszczalnikiem jest woda, która w procesie schnięcia odparowuje. Zaletą tego rozwiązania jest brak wydzielania szkodliwych substancji. Z uwagi na skład czas ich schnięcia wynosi około 30 minut. Na przedstawionym przykładzie idealnie widać, jak skład substancji wiążących ma wpływ na czas ich schnięcia.

Co ma wpływ na schnięcie kleju?

Czas schnięcia jest uzależniony nie tylko od składu substancji, ale też od sposobu nałożenia produktu. Specjaliści z firmy Royal Group wyjaśniają, że najlepszym sposobem na nałożenie substancji na dużych powierzchniach jest wykorzystanie metalowej packi, która rozprowadzi ją równomiernie. W przypadku klejów płynnych można wykorzystać wałek bądź szeroki pędzel. Warto również zwrócić uwagę na technikę nakładania substancji. W pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie, czy podłoże jest w miarę równe. W przeciwnym razie zaleca się jego wyrównanie. Ważne jest także zwrócenie uwagi na kurz, zawilgocenia czy odtłuszczenia.

Część klejów przeznaczona jest do położenia na podłożach chłonnych – warto wówczas najpierw zagruntować je odpowiednim środkiem. Producenci zalecają także dokonanie klejenia próbnego, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma pewności, czy produkt sprawdzi się do połączenia wybranych materiałów. Czynność ta polega na przyklejeniu kawałka materiału do podłoża. Jeśli będzie dobrze przylegał, nie zniszczy ani nie przebarwi gruntu, to znak, że można wykonywać dalsze prace bez obaw.

śr. ocena 5 / głosów 5