Ocieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania celulozy

Ocieplanie stropodachów jest rozwiązaniem, które pozwala na efektywne zapewnienie wyższego poziomu ciepła w budynku. Termoizolacja stropu jest jednym z najtańszych i najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobów na utrzymanie ciepła i zaoszczędzenie energii. Jedną z metod, którą się stosuje do jej wykonania, jest wdmuchiwanie granulatu celulozowego. To materiał, który chroni przed utratą ciepła, a także zapewnia izolację akustyczną.

Dlaczego warto wykonać izolację stropodachu?

Ciepło w budynku, szczególnie o dużej powierzchni, nie powinno uciekać na zewnątrz. Z tego względu powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest izolacja termiczna. Pozwala ona na ograniczenie strat energetycznych budynku, a co za tym idzie – na obniżenie wydatków na jego ogrzewanie.

Jedną z najbardziej efektywnych metod jest docieplanie stropu i dachu. Dawniej te elementy konstrukcyjne budynków były nie najlepiej chronione przed zmianami temperatury. Tymczasem ich odpowiednie zabezpieczenie sprawia, że ciepło może się utrzymywać wewnątrz w zimie, a latem nie być tak dokuczliwe.

Aby ocieplić stropodach, należy w pierwszej kolejności zamontować elementy, które pozwolą na odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odprowadzą wilgoć. Wentylowane stropodachy najłatwiej jest ocieplać od wewnątrz.

Docieplanie stropodachu należy rozpoczynać nad przestrzenią użytkową obiektu. Jeżeli stropodach jest wentylowany, nie powinno się zatykać kratek wentylacyjnych, ponieważ zakłóca to prawidłowe ich działanie i powoduje wydzielanie się wilgoci. Ocieplająca warstwa powinna mieć 20-25 centymetrów grubości, aby docieplanie było skuteczne.

Co daje ocieplanie metodą wdmuchiwania celulozy?

Jak mówi ekspert z firmy Ekofiber-Kraków, :

Jedną z ciekawych metod ocieplania stropodachu jest wdmuchiwanie granulatu celulozowego lub wełny mineralnej. Jest to niezwykle efektywny sposób na izolację termiczną w blokach wielorodzinnych.

Wdmuchiwanie granulatu izolacyjnego chroni górną warstwę budynku przed utratą ciepła, a co za tym idzie – całą konstrukcję, ponieważ właśnie strop i dach są najbardziej wrażliwymi jej częściami. Oprócz tego, że z budynku nie ucieka ciepło, ma on dodatkowo zapewnioną izolację akustyczną, więc ani temperatura, ani hałas nie będą już stanowić problemu.

Ocieplanie stropodachów przy pomocy celulozy lub wełny mineralnej może również zwiększyć bezpieczeństwo budynku, ponieważ użyte materiały izolacyjne są odporne na ogień. Ponadto po wykonaniu takiej izolacji warunki termiczne w górnej części budynku się poprawiają, a przekłada się to na komfort użytkowania niższych warstw.

śr. ocena 0 / głosów 0