Wszystko o betonie architektonicznym

Do niedawna beton był synonimem ponurej, ciężkiej i przytłaczającej architektury, w której nie ma miejsca na zieleń, przytulność i komfort. To się jednak zmieniło. Dziś beton to chętnie wybierany materiał budowlany, ale też element ważny w aranżacji wnętrz. Co trzeba wiedzieć o betonie architektonicznym, który podbija serca projektantów i przeciętnych kowalskich?

Zalety betonu architektonicznego

Beton architektoniczny ma wiele zalet – i mowa tu nie tylko o jego walorach estetycznych, choć te także trudno pominąć. To, co przekonuje do betonu architektonicznego, to to, że jest on stosunkowo łatwy w obróbce. Można go docinać szlifierką z diamentową tarczą lub nawiercać wiertłem (nie jest potrzebny udar). W ten sposób nie tylko możemy wykorzystywać w projektowaniu płyty o najróżniejszych kształtach, ale też przygotowywać je indywidualnie dla każdego klienta – uwzględniając np. otwory na gniazdka elektryczne lub armaturę.

Kolejna mocna strona betonu architektonicznego to wytrzymałość i odporność. Jest on pokrywany impregnatem o właściwościach hydrofobowych, dzięki czemu traci typową dla betonu nasiąkliwość i staje się użyteczny także w miejscach o podwyższonym poziomie wilgoci (kuchnia, łazienka). Ponadto brud nie wnika w jego powierzchnię, co bardzo ułatwia codzienną konserwację.

Nie bez znaczenia jest także łatwość i szybkość montażu. Wykorzystuje się tu kotwy i śruby lub wysoko elastyczne kleje.

Zastosowania betonu architektonicznego

Najczęściej beton architektoniczny widujemy w formie płyt – grubszych do użytku zewnętrznego i cieńszych, nawet 7 milimetrowych, na potrzeby wnętrz. Stanowi on wykończenie ścian. Może być także materiałem, z którego wykonuje się podłogi i schody, a także blaty kuchenne i łazienkowe, a nawet stanowić obudowanie kominka.

Nieco rzadszym, ale ciekawym zastosowaniem betonu architektonicznego jest użycie go jako materiału do produkcji umywalek i zlewozmywaków. Na tym jednak nie koniec – beton jest coraz mocniej doceniany jako element dekoracyjny. Wykonuje się z niego lampy, donice, wazony i małą architekturę. Bogactwo artykułów z betonu architektonicznego oferuje www.btb-radzymin.pl.