Najważniejsze zalety drewnianych podłóg

Koszt i skomplikowanie procesu montażu podłogi z drewna to bodaj największe minusy tego rozwiązania. Liczba jego zalet jest jednak na tyle większa, że drewno wciąż pozostaje jednym z głównych materiałów wybieranych na podłogi zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Do najważniejszych plusów należą między innymi naturalność, trwałość i estetyka, której się nie da podrobić.

Na zdrowie

Nie ma dwóch takich samych desek z drewna, a łagodne, harmonijne wzory słojów, które ukształtowała natura, podświadomie uspokajają nas, gdy patrzymy na nie każdego dnia. Drewniana podłoga ma zresztą pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne. Drewno to bezpieczny materiał, który pomaga tworzyć w mieszkaniu korzystny dla naszego organizmu mikroklimat. Jest też najzwyczajniej w świecie przyjemne w dotyku.

Uniwersalne wizualnie

Mnogość gatunków, odcieni i opcji wykończenia pozwala znaleźć fakturę idealną do każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z projektem w najwyższym stopniu nowoczesnym, czy też z pomieszczeniem o swojskim, rustykalnym charakterze. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzi się chociażby w połączeniu z kamieniem i metalem, w drugim zaś jest kluczowym elementem tworzącym atmosferę całego wnętrza.

Prostota również w utrzymaniu

Nieprzemijalne piękno podłóg drewnianych sprawia, że nigdy nie wyjdą one z mody. – I bardzo dobrze, bo szkoda byłoby z powodu zmiany trendów marnować potencjał długowieczności materiału, jakim jest drewno – mówi przedstawiciel wyspecjalizowanej w temacie podłóg firmy Robin z Warszawy. Dobrze położona podłoga z niego wykonana to solidna, estetyczna inwestycja na lata. Nie jest też trudna w utrzymaniu, zwłaszcza gdy zdecydujemy się ją pokryć lakierem, który dodatkowo przedłuży jej trwałość. Przy prawidłowej konserwacji jednak podłogi olejowane są nie mniej wytrzymałe, za to pięknie się starzeją i reagują na zmieniające się światło…

Podłogę z drewna co kilka lat można poddać cyklinowaniu. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, dzięki któremu możemy uzyskać efekt całkowitej nowości bez konieczności wymiany i przeprowadzania remontu generalnego.