Najważniejsze cechy produktów z tworzyw sztucznych.

Tworzywami sztucznymi nazywamy materiały, które składają się z syntetycznych polimerów lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz modyfikujących dodatków. Przetwórstwo tworzyw sztucznych realizowane jest za pomocą nowoczesnych metod jak metoda wtryskowa. Świetnie wyposażone parki maszynowe pozwalają na realizację dużych zamówień większych i mniejszych produktów. Jakie są najważniejsze cechy produktów z tworzyw sztucznych?

plastik

Właściwości polipropylenu

O cechach produktów z tworzyw sztucznych nie sposób opowiedzieć bez omówienia właściwości samych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest polipropylen. Jest to materiał termoplastyczny, co oznacza, że po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury zaczyna mieć właściwości lepkiego płynu. Dzięki temu polipropylen podobnie jak inne tworzywa sztuczne można kształtować poprzez wtryskiwanie w podwyższonej temperaturze, a następnie szybkie schładzanie do użytkowej temperatury. Polipropylen to tworzywo o najmniejszej gęstości spośród polimerów, który wykazuje dużą odporność chemiczną. Jest  odporny na działanie zasad, soli, czy rozpuszczalników organicznych.

Cechy produktów z tworzyw sztucznych

Produkty z tworzyw sztucznych, jak omówiony powyżej polipropylen, cechują doskonałe właściwości fizykochemiczne. Są odporne na uderzenia i zarysowania, działanie środków chemicznych, odkształcenia oraz działanie temperatury w przedziale od -10°C do nawet +90°C. Zaletą produktów z tworzyw sztucznych jest możliwość tworzenia takich elementów, które świetnie wkomponowują się w przestrzeń i są tym samym jeszcze bardziej praktyczne. Doskonałym przykładem takich produktów są skrzynki magazynowo- warsztatowe – możemy je na siebie nakładać, ponieważ idealnie do siebie pasują. Sprawdza się to przede wszystkim w niewielkiej przestrzeni. Jak mówi nam przedstawiciel Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych RODŁO z Bytomia, tego typu pojemniki mogą być także produkowane z regranulatu, który pochodzi z procesu recyklingu

Do pojemników magazynowych produkowane są także dodatkowe akcesoria, jak szybki frontowe, które wkładamy na przednią ściankę i uzyskujemy w ten sposób cztery boki o równej wysokości. Pozwala to na wypełnienie skrzynki magazynowej w całości dowolnym towarem. Dostępne są również ramki do sztaplowania, które stanowią zabezpieczenie przed wpadnięciem jednego pudełka w drugie. Inne ciekawe produkty z tworzyw sztucznych do warsztatów i magazynów są plastikowe półki obrotowe, które również pozwalają zaoszczędzić miejsce. Z tworzyw sztucznych produkowane są również regały, które znajdują zastosowanie w warsztatach i magazynach, ale także sklepach, hurtowniach, składach budowlanych, halach produkcyjnych, pomieszczeniach użytkowych, garażach, piwnicach, czy spiżarniach.

śr. ocena 5 / głosów 6