Na czym polega piaskowanie kulkami szklanymi?

Piaskowanie kulkami szklanymi lub po prostu szkiełkowanie jest procesem obróbki powierzchni bardzo podobnym do tradycyjnego piaskowania. W tym celu wykorzystuje się jednak kulki szklane, co prowadzi do uzyskania gładkiej oraz satynowej powierzchni. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega piaskowanie kulkami szklanymi. Zapraszamy do lektury.

piaskowanie

Zalety piaskowania kulkami szklanymi

Dzięki piaskowaniu kulkami szklanymi możliwe jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni metalowej. Proces ten pozwala na usunięcie nalotów i osadów zbierających się na powierzchni, a także naturalnych, ale niepożądanych przebarwień po spawaniu. Powierzchnia obrobiona kulkami szklanymi, inaczej niż w przypadku ostrego ścierniwa, jest gładka i satynowa. Co więcej, struktura po szkiełkowaniu jest jednolita, co nie jest do końca możliwe do uzyskania przy elementach z miejscami, które są trudno dostępne dla urządzeń szlifujących.

Czym charakteryzują się kulki szklane?

Kulki szklane, niezbędne w procesie szkiełkowania, ścierniwem niemetalowym wielokrotnego użytku. Ich twardość wynosi 6 w skali Mohsa, a dzięki swoim właściwościom (gładkiej powierzchni, kulistości i obojętności chemicznej) nie powodują ścierania erozyjnego. Ponadto mogą być stosowane podczas obróbki elementów cienkich i kruchych, które dzięki temu procesowi zyskują mocną i twardą powierzchnię. Kulki szklane są najczęściej używane w piaskarkach z zamkniętym obiegiem ścierniwa. Pył, który powstaje podczas procesu, nie posiada w swoim składzie wolnej krystalicznej krzemionki, dzięki czemu nie stanowi on zagrożenia dla operatora i środowiska naturalnego.

W zależności od pożądanego końcowego wyglądu powierzchni należy zastosować inny rodzaj kulek szklanych. Drobna frakcja (0,7-0,11 mm lub 0,09-0,15 mm) powoduje matowienie powierzchni, średnia frakcja (np. 0,1-0,2 mm lub 0,15-0,25 mm) jej półmatowienie, a grubsza frakcja (ok. 0,2-0,3 mm lub 0,3-0,4 mm) nabłyszcza obrabiany element.

Jedną z firm zajmujących się obróbką metali (w tym cięciem laserowym, toczeniem, frezowaniem oraz piaskowaniem kulkami szklanymi) jest Jugema z Wielkopolski, która od 1982 roku aktywnie działa i rozwija się w branży metalowej i maszynowej.

śr. ocena 5 / głosów 6