Mosiądz i jego zastosowanie

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku wraz z dodatkiem innych metali: aluminium, cyny, ołowiu, manganu, żelaza oraz chromu. Przyjrzyjmy się bliżej jego zastosowaniu oraz poznajmy jego charakterystykę.

Rodzaje mosiądzu

Zawartość cynku, która dochodzi do 40-45%, ma wpływ na kolor mosiądzu – jest on pomarańczowożółty. Istnieje kilka rodzajów tego stopu, a właściwości każdego z nich zależą od proporcji dodatkowych metali, które zostały użyte w procesie produkcji. Wśród nich wyróżnia się:

  • Mosiądze dwuskładnikowe (stopy miedzi i cynku; są podatne na obróbkę plastyczną na zimno)
  • Mosiądze ołowiowe (z dodatkiem ołowiu, przez co stopy stają się sztywniejsze i nadają się do obróbki na zimno)
  • Mosiądze specjalne (z dodatkiem cyny, aluminium, manganu, niklu lub krzemu)
  • Mosiądze wysokoniklowe (stopy miedzi, cynku i niklu z dodatkiem manganu; są sprężyste i odporne na korozje)

Zalety i zastosowanie

Ważnymi zaletami mosiądzu są przede wszystkim: plastyczność, ciągliwość i odporność na korozję. Posiadają również duże właściwości odlewnicze, a ich gęstość waha się od 8,4 do 8,7 g/1 cm3. Charakterystyczne cechy pozwalają na zastosowanie mosiądzu w produkcji okrętów oraz samochodów. Wytwarza się z niego również armaturę, osprzęt odporny na wodę morską oraz amunicję i okucia budowlane, a także elementy maszyn w przemyśle chemicznym, precyzyjnym i elektrotechnicznym. Do wyrobów mosiężnych należą również instrumenty muzyczne dęte, jedno-, dwu- i pięciogroszowe monety, medale, naczynia oraz wiele innych drobnych przedmiotów codziennego użytku.

Wszelkie akcesoria wykonane z mosiądzu, takie jak: druty i rury, kątowniki, listwy podłogowe, pręty kwadratowe, sześciokątne i okrągłe, siatki, taśmy, teowniki oraz zetowniki znajdują się w ofercie sklepu internetowego El-Decor, który zajmuje się dystrybucją elementów z metali.