Modne elewacje budynków. Przykłady rozwiązań

Wybór materiału na elewację jest jest dla inwestora tożsamy z decyzją o tym, jakie wrażenie będzie wywierał gotowy obiekt. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wykorzystanie elastycznych płytek klinkierowych, które mogą całkowicie odmienić fasadę i podkreślić wszystkie walory projektu. Ich dodatkowym atutem jest wielość możliwych zestawień i efektów, jakie można osiągnąć na elewacjach i we wnętrzach.

elastyczne płytki klinkierowe na elewacji

Elastyczne klinkierowe płytki elewacyjne – charakterystyka

 Elewacja budynku ma decydujący wpływ na jego wygląd, a także duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Dobrze dobrana kolorystyka, faktura oraz wzajemna harmonia między poszczególnymi elementami wykorzystanymi do zabezpieczenia i ozdobienia fasady budynku mogą uatrakcyjnić bryłę obiektu i podkreślić jej mocne strony. Jednym z popularniejszych materiałów używanych zarówno przy inwestycjach użytkowych, jak i budowie domów mieszkalnych jest klinkier. Specjalnie wypalanych cegieł używa się zwykle tam, gdzie właściciel zdecydował się na budowę ścian trójwarstwowych. W obiektach w technologii jedno- i dwuwarstwowej, zamiast cegły można użyć płytek klinkierowych, które pozwolą na uzyskanie identycznego efektu wizualnego oraz podobnych parametrów eksploatacyjnych. Ze względu na wielką różnorodność dostępnych produktów możliwości kształtowania wyglądu elewacji będą w takim przypadku niemal nieograniczone.

Elastyczne płytki klinkierowe charakteryzują się zindywidualizowanym wyglądem, a ich powierzchnia jest nie do odróżnienia od tradycyjnych cegieł formowanych ręcznie. Dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na dobranie wielkości płytek do powierzchni fasady, jej kształtu oraz rozmieszczenia przeszkleń i innych elementów konstrukcyjnych. Możliwości doboru poszerza dodatkowo rozbudowana paleta kolorów, obejmująca nie tylko barwę samych płytek, ale również używaną przy ich montażu fugę – informuje przedstawiciel firmy Haaksbergen, która jest dostawcą elastycznych płytek klinkierowych.

Do najważniejszych cech płytek klinkierowych należy nie tylko ich niepowtarzalny wygląd, ale również bardzo dobre właściwości użytkowe. Ze względu na swoją strukturę mają one niewielką nasiąkliwość, dzięki czemu są znakomitą ochroną docieplenia i muru przed działaniem wody i wilgoci. Wspomniana niewielka nasiąkliwość dodatkowo ogranicza możliwość wnikania zanieczyszczeń. Elewacja z płytek nie brudzi się więc zbyt łatwo, a w razie potrzeby może być umyta np. popularną myjką ciśnieniową.

Wielkim plusem jest również to, że płytki są stosunkowo cienkie, w związku z czym masa wykonanej z nich warstwy nie jest dużym obciążeniem dla fasady. Ma to szczególne znaczenie w budynkach, których termoizolacja składa się z płyt styropianowych lub skalnej wełny mineralnej.

Jak użyć elastycznych płytek klinkierowych na elewacji?

Płytki klinkierowe to rodzaj wykończenia, który sprawdzi się na budynkach zaprojektowanych w różnych stylach i wzniesionych w rozmaitych technologiach. Płytki można wykorzystywać jak tradycyjny klinkier, będą więc prezentowały się bardzo korzystnie na budynkach tradycyjnych. Można ich z powodzeniem użyć do obłożenia cokołu, czyli dolnej części podmurówki biegnącej wokół budynku. Elastyczne płytki klinkierowe będą też efektownie wyglądały jako okładzina filarów, przylegających do budynku murków, a także ścian przy wjeździe do garażu czy przy wejściu. Bardzo często klinkierem jest również obkładany murowany komin, a nawet ogrodzenie – słupki i podmurówka, a także takie fragmenty, jak np. altanka śmietnikowa.

W domach bardziej nowoczesnych płytki klinkierowe mogą posłużyć do wyróżnienia fragmentów elewacji. Płytki dobrze wyglądają, gdy są umieszczone na wybranych fragmentach fasady, np. w pobliżu okna. W zależności od projektu klinkierem można też obłożyć większą część elewacji, np. jedno z pięter. Z kolei wyróżnienie na fasadzie pasów płytek klinkierowych może optycznie poszerzyć budynek i w ten sposób wizualnie poprawić jego proporcje.

Wielu zwolenników ma również zastosowanie płytek klinkierowych jako jedynego wykończenia ścian zewnętrznych. Ze względu na specyfikę elastycznego klinkieru i różnice w wyglądzie między poszczególnymi płytkami elewacja tego typu nie będzie monotonna. Ponieważ jedną z zalet klinkieru jest to, że świetnie podkreśla mocne strony każdego projektu, dzięki jego wykorzystaniu na elewacji budynek zyska – w zależności od stylu, w jakim go zbudowano – charakter bardziej tradycyjny albo przeciwnie – nowocześniejszy.

 Warto też pamiętać o możliwości łączenia płytek o różnych barwach czy odcieniach. Użycie różnorodnych kolorów sprawdzi się przy stosowaniu ich na różnych płaszczyznach, a także przy łączeniu rozmaitych odcieni na jednej powierzchni. W takim przypadku dobór barw powinien być bardzo staranny, a najciekawsze efekty uzyskamy, łącząc nieco więcej rozmaitych tonów, np. 3 lub 4.

Jedną z cech klinkieru jest to, że dobrze komponuje się z niemal wszystkimi materiałami budowlanymi. Pomysłem na ciekawą elewację może być zatem połączenie płytek klinkierowych z klasycznym tynkiem o dowolnej strukturze, z drewnem czy nawet kamieniem naturalnym. Klinkier współgra z dużymi przeszkleniami i stalą nierdzewną, dobrze będą się więc prezentować wszelkie zestawienia tych materiałów. Atrakcyjnie może też wyglądać fasada w części pokryta klinkierem, a w części panelami elewacyjnymi.

Elewacje wykonane z klinkieru są uważane za prestiżowe i eleganckie. Stosowanie elastycznych płytek klinkierowych daje możliwość uzyskania świetnego rezultatu w każdych warunkach, a samo ich układanie jest bardzo proste i może być przeprowadzone w krótkim czasie.

śr. ocena 0 / głosów 0