Metody zastosowania mat przeciwoblodzeniowych

Wielu z nas słyszało zapewne o systemie ogrzewania podłogowego i matach grzejnych. Jednak prawdziwym hitem ostatnich miesięcy stało się ogrzewanie przeciwoblodzeniowe, czyli specjalny system, skutecznie usuwający śnieg oraz lód z dachów, rynien, samochodów, schodów oraz nawierzchni. Jednym z elementów tego systemu są maty przeciwoblodzeniowe. Jakie są metody ich zastosowania?

maty-przeciwoblodzeniowe

System ogrzewania przeciwoblodzeniowego składa się z kabli, mat przeciwoblodzeniowych oraz systemów mocowania. Dzięki nim nie musimy już odśnieżać nawierzchni, która, nieoblodzona, gwarantuje nam bezpieczne poruszanie się. Stosuje się je także na dachach lub pod schodami. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym metodom ich zastosowania.

Bezpieczny dach

Śnieg lub lód, zalegające na dachach, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Często zdarza się, że próby jego usunięcia z dachu kończą się poważnym wypadkiem. Sposobem na uniknięcie tej sytuacji jest zastosowanie na dachu maty przeciwoblodzeniowej. Jej konstrukcja pozwala na wielokrotne zwijanie oraz rozwijanie, a całość systemu odporna jest na promieniowanie promieni UV. Dostępne są jako maty jedno lub 3-fazowe,a ich moc waha się między 300 a 400W/m2. Nie musimy martwić się, jeśli na dachu zalegają hałdy śniegu; do ich stopienia używane są maty o wyższych mocach. Co ciekawe, przeciwoblodzeniowe maty są standardowym wyposażeniem każdego dachu, na którym znajduje się lądowisko dla helikoptera. Tego typu maty nie wymagają obsługi technicznej i są bardzo trwałe, o czym świadczy niezwykle długi okres gwarancji, nawet do 20 lat.

Co kryje chodnik

Maty przeciwoblodzeniowe stosuje się równie często pod powierzchnią wykończenia chodnika, dokładniej w warstwie podsypki cementowo-piaskowej lub wylewki betonowej. Dzięki nim chodnik jest suchy, bezpieczny, a my nie musimy martwić się o jego odśnieżanie. Moc tego typu mat to około 250 do 300W/m2. Do sterowania całością systemu służą termoregulatory, wyposażone w urządzenia, służące do pomiaru temperatury oraz wilgoci. Wysokiej jakości maty przeciwoblodzeniowe proponuje swoim klientom firma Twm-Termo, mająca w swojej ofercie także inne, nowoczesne systemy grzewcze.

Dojazd bez poślizgu

Omawianego rodzaju maty wykorzystywane są powszechnie także przez centra logistyczne, które montują je w podjazdach czy rampach załadunkowych. Warunkiem bezpieczeństwa bowiem na każdego rodzaju drodze dojazdowej, jest sucha, czysta nawierzchnia o dobrej przyczepności. Maty przeciwoblodzeniowe zminimalizują także ryzyko wypadku na placu manewrowym czy poślizgu na domowym podjeździe do garażu oraz poślizgnięcia się na betonowych schodach lub chodniku z kostki brukowej.

śr. ocena 5 / głosów 5