Metody zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych

Pozbawione odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcje stalowe w kontakcie z powietrzem, wodą, a nawet glebą, ulegają nieuchronnej korozji. Ta z kolei jest wielkim zagrożeniem dla stali, ponieważ prowadzi do degradacji i kruszenia, a zatem znacznego pogorszenia jej parametrów technicznych.

zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowych

O możliwości korodowania konstrukcji warto pamiętać już na etapie projektowania. W tym momencie należy skupić się na wyborze dobrych jakościowo materiałów i profili o jak najmniej złożonych kształtach (w celu zapobiegania zbierania się cieczy) – podpowiada specjalista z firmy Techni-kor.

Kolejnym etapem zabezpieczania przed korozją jest stosowanie powłok ochronnych.

Malowanie proszkowe

Podczas malowania czy lakierowania proszkowego, na elementy stalowe nakładane są naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej. To dzięki siłom elektrostatycznym lakier utrzymuje się na powierzchni konserwowanego elementu. Utrwalenie farby osiąga się przez podgrzewanie stali do bardzo wysokich temperatur, sięgających nawet 200° C .

Podgrzana farba proszkowa ulega stopieniu oraz polimeryzacji, dzięki czemu uzyskana powłoka jest odporna nie tylko na korozję, ale także działanie substancji chemicznych, wysokich temperatur, a nawet uszkodzenia mechaniczne.

Cynkowanie ogniowe

Kolejną, ze względu na dużą skuteczność również bardzo popularną metodą zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją, jest cynkowanie ogniowe. Proces ten odbywa się w kilku seriach, podczas których stal stopniowo pokrywa się cieniutką warstwą cynku. Elementy zabezpieczone w ten sposób osiągają odporność na korozję nawet kilkanaście razy większą niż stal nieocynkowana.

Najnowsze technologie zabezpieczeń antykorozyjnych

Lakierowanie proszkowe i ocynkowanie należą do tradycyjnych już metod zabezpieczania stali – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Techni-kor.

Współcześnie pojawiają się nowe rozwiązania w tym obszarze, a wśród nich bardzo ciekawe krycie plastikiem (szczególnie polecane dla konstrukcji narażonych na promieniowanie słoneczne oraz działanie soli), a także malowanie farbami niepalnymi (lakierowanie ppoż), lakierowanie na mokro oraz malowanie hydrodynamiczne.