Metody wykorzystania konstrukcji stalowych

Stal jest jednym z najpopularniejszych materiałów spośród wszystkich wykorzystywanych w budownictwie. Może być wykorzystywana zarówno do produkcji małych przedmiotów użytkowych, jak i do budowana dużych, złożonych konstrukcji. Te drugie można obecnie spotkać w każdej branży – m.in. przy budowie rusztowań budowlanych czy podestów, a także hal stalowych i wiat o rozmaitym przeznaczeniu.

Uniwersalność konstrukcji ze stali

Dzięki możliwości tworzenia różnych stopów stal dodatkowo zyskuje na uniwersalności. Poprzez stosowanie rozmaitych dodatków lub metod obróbki metalowi nadaje się wiele pożądanych cech fizycznych. Wytrzymałość stali zwiększa też rozciąganie metodą na zimno
i na gorąco. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to materiał idealny na wszelkiego typu konstrukcje. Firmy takie jak Stalkon, które je tworzą, przede wszystkim koncentrują się na starannym doborze materiału do planowanego zastosowania. Innych właściwości wymaga się od wysokiego słupa energetycznego czy skomplikowanego masztu, a innych od podstawy mostu kolejowego czy ciężkiej, pozostającej w stałym ruchu maszyny. Konstrukcje stalowe, które znoszą liczne naprężenia, są wprawiane w drgania oraz poddawane obciążeniu, tworzy się ze stali wysokowęglowych. Możliwości, jakie oferują, można mnożyć, wymieniając kolejne przykłady. Wszystkie one potwierdzają, jak bogate i zróżnicowane jest zastosowanie konstrukcji stalowych w wielu dziedzinach przemysłu i usług.

Hale, wiaty i pawilony

Od kilkudziesięciu lat już można zauważyć intensywny wzrost popularności hal stalowych. To jedna z form konstrukcji, która cieszy się uznaniem ze względu na liczne atuty. Jednym z nich jest możliwość przystosowania do niemal każdego przeznaczenia. Pozwalają na to nowoczesne technologie i materiały. Przy odpowiednim wyposażeniu w ogrzewanie, wentylację, klimatyzację, oświetlenie i inne dobrodziejstwa techniki prosty stalowy obiekt może się przekształcić w przedszkole, stołówkę pracowniczą czy budynek administracyjny. W rolnictwie takie konstrukcje pełnią funkcje pomieszczeń gospodarskich i hodowlanych, garaży na maszyny rolnicze czy magazynów płodów rolnych. Stalowe magazyny można też znaleźć na budowie, w centrum logistycznym oraz w małej i dużej firmie. Ze stali buduje się nawet hipermarkety i hale sportowe czy widowiskowe oraz setki innych obiektów. Niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania stanowi bardzo krótki czas montażu.

Pomosty, estrady i inne konstrukcje 

Możliwości wykorzystania konstrukcji stalowych w praktyce jest znacznie więcej. Poza halami i magazynami, ze stalowych rur, kształtowników i prętów montuje się różne stelaże, które są podstawą do budowy bardziej złożonych struktur. Ich przykładem są sceny modułowe, do których budowy tworzy się specjalne elementy ze stali i drewna. Odpowiednio zwymiarowanie i dopasowane do siebie, mogą być łączone w bardzo duże, rozbudowane zespoły. Innym popularnym produktem wykonywanym ze stali jest rusztowanie budowlane. Wprawdzie materiał jest wypierany przez lżejsze aluminium, jednak wciąż jeszcze konstrukcje ze stali są cenione za wytrzymałość.

Odbiorcą stalowych konstrukcji jest też szeroko rozumiany przemysł. W halach produkcyjnych można spotkać rozmaite pomosty, antresole, podesty, kratownice i inne struktury, które sprzyjają organizacji procesów produkcyjnych i usprawniają obsługę maszyn.

śr. ocena 6 / głosów 5