Materiał siewny. Gdzie się w niego zaopatrzyć?

Materiał siewny, aby przyniósł nam właściwe plony, musi wyróżniać się dobrą jakości oraz odpowiadać określonym normom. Obecnie dostępnych jest wiele ofert sprzedaży materiału siewnego na rynku, jednakże nie każda z nich warta jest inwestycji. W naszym artykule wyjaśniamy dokładnie, czym jest materiał siewny oraz gdzie najlepiej jest się w niego zaopatrzyć.

Czym dokładnie jest materiał siewny?

Materiał siewny stanowią te części roślin, które służą do ich rozmnażania. Do materiału siewnego zaliczamy części generatywne oraz wegetatywne roślin. Co to oznacza w praktyce?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Agronas w Kole, która specjalizuje się w produkcji nasion rolniczych, paszowych oraz traw:

Części generatywne nazywane są potocznie nasionami, ale w ich skład, prócz nasion, wchodzą również owoce oraz części owoców. Do części wegetatywnych zaś należą bulwy, cebule, korzenie spichrzowe, kłącza oraz rozłogi. Materiał siewny musi spełniać określone normy jakościowe. W praktyce oznacza to, że dobre ziarno siewne to ziarno wiadomej odmiany, takie które jest wolne od nasion chwastów oraz wszelkich zanieczyszczeń, chorób i szkodników. Powinno także posiadać odpowiednią dla danego gatunku masę, kolor oraz zapach. Ponadto powinno wyróżniać się dużą zdolnością i energią kiełkowania.  

Jakość materiału siewnego uzależniona jest przede wszystkim od dwóch czynników, mianowicie warunków atmosferycznych, jakie panują w trakcie jego zbioru oraz warunków przechowywania materiału. Aby nie obniżać plenności, materiał siewny powinien być wymieniany okresowo na materiał kwalifikowany, który podlega ściśle określonym i strzeżonym normom jakościowym oraz handlowym. Dzięki takim praktykom materiał siewny utrzymuje swoją jakość na odpowiednim poziomie, a co za tym idzie sprzyja wyradzaniu się roślin.

Gdzie najlepiej kupować materiał siewny?

Odpowiedź na pytanie, gdzie można kupić materiał siewny dobrej jakości, brzmi: u sprawdzonego oraz doświadczonego producenta. Tylko takie źródło może bowiem zapewnić nam owocne plony. Firmy z tradycjami sięgającymi kilkudziesięciu lat, dysponują doświadczeniem, które gwarantuje produkcję na najwyższym poziomie.

Warto wybrać producenta, który specjalizuje się w produkcji różnych rodzajów nasion oraz działa w skali międzynarodowej, czyli zajmuje się również eksportem swoich produktów. Dlaczego? Po pierwsze, daje nam to możliwość zakupu materiału siewnego, jakiego potrzebujemy u jednego dostawcy, a po drugie możemy mieć pewność, że jakość nasion będzie na odpowiednim poziomie, gdyż potwierdzać ją będą spełnione najwyższe parametry, obowiązujące w Unii Europejskiej.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy dana firma prócz sprzedaży materiału siewnego oferuje także profesjonalny transport swoich towarów, szczególne zaś, kiedy zamawiamy hurtowe ilości nasion. Ponadto warto sprawdzić, czy producent umożliwia także zakupy online. Takie rozwiązanie sprawdzi się bowiem w przypadku zakupów detalicznych.

Na koniec warto dokładnie zapoznać się ze stroną internetową danej firmy. Stanowić może ona bowiem bardzo dobre źródło informacji na temat kondycji firmy oraz podejścia do pracy, co wbrew pozorom jest bardzo istotne. Jeśli na stronie możemy przeczytać o tym, że producent współpracuje z firmami polskimi oraz zagranicznymi i wymienia jej z nazwy, oznacza to, iż możemy takiemu kontrahentowi swobodnie zaufać. Ponadto, jeśli znajdujemy informacje na temat wyposażenia zaplecza technologicznego oraz zapowiedzi dalszych działań, wówczas możemy mieć pewność, iż firma dobrze prosperuje, a oferowany towar będzie takiej jakości, jak w opisie.

śr. ocena 5 / głosów 5