Liczne zastosowania kostki brukowej

Bez względu na to, czy mówimy o kostce kamiennej, ceramicznej, czy betonowej, mamy do czynienia z materiałem niezwykle trwałym. Nie bez powodu kostka brukowa jest uznawana za jedno z najlepszych rozwiązań do utwardzania nawierzchni ciągów komunikacyjnych. Jednak obok wytrzymałości, kolejną ważną cechą kostki brukowej jest wysoka estetyka, która skłania do poszukiwania kolejnych zastosowań tego wyjątkowego materiału w architekturze.

Kostka brukowa – więcej niż nawierzchnia

Kostka brukowa występuje w wielu odmianach, różniących się między sobą nie tylko właściwościami technicznymi, ale także fakturą, kolorami i kształtem – mówi specjalista z firmy REMONT.

Dzięki takiej różnorodności z kostka brukowa jest chętnie wykorzystywana do tworzenia fantazyjnych wzorów na domowych podjazdach czy parkingach.

Jednak ścieżki, chodniki, drogi i inne nawierzchnie komunikacyjne nie są jedynym obszarem zastosowania kostki brukowej. Jej niepowtarzalny urok cenią sobie projektanci ogrodów, którzy wykorzystują kostkę do tworzenia rozmaitych elementów małej architektury.

Kostka brukowa wokół domu

Decydując się na sięgnięcie po kostkę brukową do wykonania podjazdu, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie tego materiału również do budowy ścieżek w ogrodzie, dzięki czemu całe otoczenie domu zyska spójny charakter. Jednak kostka nie musi pełnić roli jedynie nawierzchni.

Coraz częściej kostkę brukową wykorzystuje się jako materiał umożliwiający atrakcyjną organizację ogrodu. Kostka wykorzystana w takiej funkcji tworzy krawężniki alejek, palisady oddzielające różne poziomy ogrodu, otoczenie oczka wodnego i efektowne obrzeża rabatek.

Z kostki brukowej możemy wznieść również murki oporowe, zabezpieczające usypane w ogrodzie skarpy, a także delikatniejsze płotki ażurowe. Takie elementy stanowią ciekawe urozmaicenie przestrzeni ogrodu, a jednocześnie pozwalają na jasne wytyczenie granic poszczególnych jego stref, np. wydzielenie strefy grillowej.

Możliwości zastosowania kostki brukowej w małej architekturze ogrodowej są właściwie nieograniczone. Z tego uniwersalnego materiału buduje się grille i paleniska, studnie, gazony, kaskady, wodospady i fontanny, a nawet rzeźby i meble ogrodowe.

Ze względu na doskonałą odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce i mróz, kostka brukowa stosowana jest również jako materiał do budowy schodów zewnętrznych, podmurówek domów, a także podłóg tarasów.