Łączenie różnych gatunków stali – jaki drut wybrać?

Druty spawalnicze różnią się od siebie zastosowaniem, gatunkiem, a także właściwościami fizycznymi, takimi jak grubość. Są one sprzedawane w postaci nawiniętej na kilkukilogramowe szpule. Precyzyjność nawoju drutu również może wiele powiedzieć o produkcie. Wybór na rynku jest duży, ale który drut będzie najlepszy do spawania dwóch różnych gatunków stali?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drutu?

Szeroka oferta drutów spawalniczych może być przyczyną wątpliwości podczas zakupu, zwłaszcza wśród osób, które nie posiadają dużej wiedzy w tym temacie. Wybór drutu powinien zależeć między innymi od grubości materiału. Im ona większa, tym większą średnicę powinien mieć drut. Produkty o mniejszej średnicy sprawdzą się natomiast wtedy, kiedy celem jest uzyskanie większej gęstości i głębokości wtopienia. Istotnym czynnikiem jest również gęstość prądu, który będzie przepływać przez drut.

Spawanie metodą TIG

Jedną z najlepszych metod spawania różnych gatunków stali jest metoda TIG. Wykorzystywane są w niej druty proszkowe. Cały proces jest wykonywany w osłonie gazu chemicznie obojętnego. Metoda ta opiera się na wytwarzaniu łuku elektrycznego przez nietopliwą elektrodę wolframową. Łuk ten topi powierzchnię materiału. W metodzie TIG nie ma konieczności wykorzystywania materiału dodatkowego, ponieważ dwa różne materiały łączy się za pomocą przetopienia rowka spawalniczego. Jeśli jednak materiał dodatkowy jest stosowany, nie wprowadza się go za pomocą uchwytu spawalniczego (tak jak w metodzie MIG/MAG), ale ręcznie.

Jakie są zalety metody TIG?

Metoda TIG jest bardzo uniwersalna. Sprawdza się nie tylko w przypadku łączenia różnych gatunków stali, ale też w wielu innych sytuacjach. Poza tym, powstała spoina ma wysoką jakość. Metoda TIG jest odpowiednia również dla cienkich materiałów. Bardzo łatwe jest utrzymanie kontroli nad całym procesem spalania. Poza tym, metoda może być zautomatyzowana.

Gdzie kupić druty proszkowe?

Druty proszkowe wykorzystywane do łączenia różnych gatunków stali w metodzie TIG można kupić w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży materiałów spawalniczych. Jednym z dostawców jest firma Welding Alloys mająca oddziały na całym świecie, również w Polsce. Zaopatrzenie się w potrzebny towar w sklepach dedykowanych materiałom spawalniczym jest dobrym pomysłem, bo producenci tego typu są z reguły godni zaufania. W końcu produkty potrzebne do spawania są głównym obszarem ich działań. Kupowanie towarów od specjalistów to większa gwarancja satysfakcji.

śr. ocena 5 / głosów 5