Kostki brukowe z fazą i bez fazy – różnice

Kostka brukowa to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów do układania nawierzchni zarówno na posesjach prywatnych, przemysłowych, jak i na terenach użytku publicznego. Ogromna popularność kostki brukowej wynika z jej walorów użytkowych – w tym wysokiej trwałości – oraz z estetyki. Do zalet tego materiału należy też jego różnorodność. Dostępne są nie tylko różne wymiary i kolory bruku, ale także kostki z fazą i bez fazy. Czym się one różnią?

Kostka brukowa

Właściwości kostki brukowej. Czym jest faza?

Do najważniejszych parametrów bruku należą rozmiary, kształty oraz kolory kostek. Jak się jednak okazuje, nie mniej istotna jest forma krawędzi stanowiącej newralgiczny element kostki, który z jednej strony decyduje o estetyce ułożonej nawierzchni, a z drugiej wpływa na jej trwałość. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie krawędzie są najbardziej narażone na ewentualne ubytki i uszkodzenia mechaniczne, czy to podczas układania, czy użytkowania, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie detal. Zanim przejdziemy do omówienia właściwości kostki brukowej z fazą i bezfazowej, przyjrzyjmy się bliżej samemu pojęciu “fazy”.

Nazwa ta odnosi się do charakterystycznego uformowania górnej krawędzi kostki, która może być ścięta lub zaokrąglona. – Mówi przedstawiciel firmy Bud Weg Plus. – Kostki bez fazy charakteryzują się natomiast prostą krawędzią z ostro wykończonymi narożnikami. Te dwie różne techniki formowania kostki brukowej wpływają zarówno na walory estetyczne, jak i użytkowe gotowej nawierzchni.

Kostki bez fazy

Jak już wspomniano, kostka brukowa z fazą posiada charakterystycznie wykończone krawędzie, czy to ścięte, czy to z zaokrągleniami. W efekcie tak wykonana nawierzchnia posiada wyraźnie widoczne fugi, co nie pozostaje bez wpływu na estetykę alejki, podjazdu czy innej przestrzeni wykończonej kostką brukową. Fantazyjnie uformowane kostki pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, która prezentuje się niezwykle stylowo i przypomina kamienne podłoże. Estetyka idzie tu w parze z funkcjonalnością i wytrzymałością – dzięki fazie kostka jest bowiem mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne i uszczerbki oraz odpryski, do których dochodzi np. podczas układania nawierzchni czy jej intensywnego użytkowania. Z drugiej strony taka konstrukcja kostki brukowej sprawia, że gotowa nawierzchnia będzie mniej jednolita. Nieregularne krawędzie obniżają komfort użytkowania takiego podłoża, zwłaszcza w przypadku poruszania się rowerem czy wózkiem, co dodatkowo będzie generowało większy hałas.

Kostka brukowa bezfazowa

Kostki bez fazy posiadają zachowane krawędzie bloczków, których narożniki mają ostre zakończenia. W ten sposób można ułożyć nawierzchnię, która będzie jednolita, bez wyraźnie widocznych fug i nieregularnych krawędzi poszczególnych kostek. Gładkie podłoże doskonale sprawdzi się jako nawierzchnia na posesjach prywatnych, ale też na terenach użyteczności publicznej, np. na placach czy ścieżkach rowerowych i spacerowych. Wynika to z faktu, że równa powierzchnia jest wygodniejsza w użytkowaniu, a dodatkowo pozwala ograniczyć hałas związany z poruszaniem się po bruku. Takie podłoże łatwiej będzie odśnieżyć, jednak trzeba uważać przy układaniu kostki z fazą, by nie doszło do uszkodzenia jej krawędzi.

śr. ocena 0 / głosów 0