Kostka gumowa jako alternatywa dla bruku tradycyjnego

Tradycyjna kostka brukowa pozwala tworzyć wyjątkowo piękne, ale jednocześnie trwałe nawierzchnie. Stylowe mozaiki z kostki możemy podziwiać w otoczeniu hoteli, ale także w najbardziej zadbanych parkach i na najlepszych parkingach. Podłoże z kamiennego bruku jest równe i zachowuje niezmienioną formę przez wiele lat. Niestety nie wszędzie będzie bezpieczne.

Gdzie sprawdzi się bruk kamienny, a gdzie kostka gumowa?

Nawierzchnie z bruku kamiennego są bez wątpienia najlepszą propozycją wykończenia mocno eksploatowanych ciągów komunikacyjnych, po których poruszają się samochody i inne pojazdy. Podjazdy do garaży, parkingi przed sklepami – wszędzie tam twarda nawierzchnia brukowa jest jak najbardziej wskazana. Natomiast w miejscach przeznaczonych do rekreacji i rozrywki oraz na terenach uczęszczanych przez dzieci i osoby starsze, kamienny i betonowy bruk zwiększa ryzyko obrażeń ciała w razie upadku, w związku z czym nie sprawdzi się najlepiej.

Gumowa kostka jest świetną alternatywą dla tradycyjnego bruku, po którą warto sięgnąć podczas aranżacji placów zabaw, boisk szkolnych i sportowych, a także w otoczeniu budynków szpitali czy domów opieki – mówi ekspert z firmy Flexizone. Poza tym, że gumowa kostka wizualnie do złudzenia przypomina zwykły bruk, pozwala stworzyć elastyczną, a więc bezpieczną nawierzchnię.

Charakterystyka gumowej kostki brukowej

Gumowa kostka brukowa produkowana jest z syntetycznego kauczuku. To właśnie ten materiał sprawia, że nawierzchnie nią wykończone są elastyczne, w związku z czym bezpieczne dla użytkowników. Powierzchnia kostek gumowych ma przyjemną, chropowatą strukturę, przez co podłoże jest ciepłe i nabiera właściwości antypoślizgowych. Upadek na wykończonym nią placu jest nie tylko mniej bolesny, ale też mniej prawdopodobny.

Wiemy już, że nawierzchnie kauczukowe są bezpieczne. Ale co z ich trwałością? Okazuje się, że kostki wykonane z gumy mogą z powodzeniem być wykorzystywane na zewnętrznych placach i boiskach. Przy standardowych obciążeniach takie nawierzchnie wykazują bardzo dużą trwałość. Co ważne, są odporne na mróz i oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, w na dodatek bardzo dobrze odprowadzają wodę.

Do zalet gumowego bruku musimy zaliczyć estetykę. Kostki produkowane są w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu możemy tworzyć z nich wielobarwne mozaiki, idealne w przestrzeniach przeznaczonych dla dzieci. Układanie bezpiecznych nawierzchni z bruku kauczukowego nie wymaga dużego nakładu pracy. Kształt kompatybilny z tradycyjną kostką sprawia, że obszary z nawierzchnią elastyczną mogą być uzupełnieniem większych placów o innym przeznaczeniu.

śr. ocena 5 / głosów 5