Klingeryt i jego zastosowanie w uszczelnieniach

„Klingeryt” to potoczna nazwa płyty aramidowo-kauczukowej, materiału powszechnie wykorzystywanego do produkcji uszczelnień. Stosowany jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uszczelnienie przy jednoczesnych trudnych warunkach. Materiał ten ma wiele zalet i równie wiele zastosowań. Gdzie go znaleźć i co warto na jego temat wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zalety uszczelek z płyty aramidowo-kauczukowej bezazbestowej

Wykonane są one z mieszanki włókien organicznych, które są trwale połączone kauczukiem. To z kolei mieszanka gumy oraz włókien roślinnych i mineralnych. „Klingeryt” w porównaniu z innymi materiałami uszczelniającymi jest twardszy i bardziej sztywny. Dodatkowo można go wykorzystać wiele razy w tym samym połączeniu. W przypadku innych materiałów wykorzystywanych do uszczelniania jest to niemożliwe, dlatego też cieszy się on obecnie tak dużą popularnością. Tego typu uszczelki znajdziemy w ofercie specjalistycznych firm zajmujących się uszczelnieniami technicznymi, takich jak na przykład hurtownia Lubawka.

Elastyczność płyty aramidowo-kauczukowej

Sporą zaletą płyty aramidowo-kauczukowej jest również duża elastyczność. Można ją uzyskać za pomocą odpowiedniej klasy materiałów – włókien praz wypełniaczy. „Klingeryt” sprawdza się w zasadzie w każdych warunkach, dlatego stosuje się go w instalacjach pary wodnej, gazów, paliw, olejów, kwasów organicznych, smarów czy środków chłodzących. Z uszczelkami klingerytowymi spotkać się można także w przemyśle samochodowym – a w przypadku samochodów uszczelki są tym elementem, który psuje się bardzo szybko. Tymczasem stosuje się je przy kolektorach, rurach wydechowych, głowicy i innych tego typu elementach. Bez nich nietrudno o poważniejszą awarię całego pojazdu, która wiąże się z dużymi kosztami.

Jak przechowywać „klingeryt”?

Warto przy tym pamiętać, że „klingeryt” to materiał, który należy przechowywać w odpowiedni sposób. Wszystko to dlatego, że w jego skład wchodzi kauczuk. Uszczelki klingerytowe dzięki nowoczesnej technologii urządzeń CNC mogą mieć w zasadzie dowolny kształt. W przemyśle obecnie na ogół stosuje się płyty o grubości 0,8, 1, 1,5, 2 i 3 mm. Jednak w przypadku specjalnych potrzeb nie ma większego problemu z uzyskaniem innych form uszczelek klingerytowych. To produkt, który powinien zawsze posiadać odpowiedni atest, który świadczy o tym, że jego stosowanie jest niegroźne dla zdrowia i środowiska naturalnego. W przypadku zakupu uszczelek od renomowanych producentów nie ma z tym problemu. Chwalą się oni swoimi atestami m.in. na stronach internetowych.

śr. ocena 5 / głosów 6