Kantówka. Czym jest i do czego służy?

Kantówka to element drewniany konstrukcji bardzo popularny w budownictwie. Kantówki drewniane mogą mieć różne przekroje i długości. Jest to rodzaj materiału budowlanego i wykończeniowego, jednak najczęściej służy, jako element konstrukcyjny. Dowiedzmy się, jakie wyróżniamy kantówki drewniane, jakie mają właściwości oraz do czego możemy je zastosować?

Kantówka i jej rodzaje

Termin ten używany jest najczęściej przez fachowców w branży budowlanej. Kantówka nazywana może być również krawędziakiem lub legarem. Jej przekrój może mieć kształt kwadratu bądź prostokąta. Na polskim rynku spotkać możemy kantówkę struganą i niestruganą oraz klejoną i litą. Kantówka strugana to po prostu heblowane drewno pozyskiwane najczęściej z drzewa świerkowego i sosnowego. Oprócz drzew iglastych kantówki mogą być zrobione z dębu, buku czy z jesionu. Bez problemu możemy poddać je obróbce, tj. przyciąć, pomalować na dowolny kolor czy zaimpregnować przed wilgocią. Heblowanie i struganie sprawia, że deska zyskuje gładką powierzchnię. W ten sposób kantówki otrzymują określone wymiary i kształty. Najczęściej występujące rozmiary kantówek to od 100 x 100 mm do 800 x 800 mm. Na życzenie klienta istnieje możliwość wykonania dodatkowych obróbek takich jak docinanie, szlifowanie, frezowanie, impregnowanie czy postarzanie. Można również wykonać je w niestandardowym rozmiarze.

Kantówka – właściwości i zastosowanie

Kantówki drewniane są odporne na pękanie i kurczenie się, a przede wszystkim są bezpieczne. Nie ulegają łatwo zmianom temperatur, a dzięki obróbce i impregnacji są bardziej trwałe. Dużą zaletą jest ich niewielka waga oraz odporność na ogień.

Kantówki drewniane posiadają bardzo szeroki zakres zastosowania. Używane są najczęściej, jako elementy konstrukcji, ścianek działowych czy jako elementy montażowe. Stosowane są, jako zamienniki belek z litego drewna. Tego rodzaju drewno może być wykorzystywane również na etapach wykończeniowych – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą reprezentującym stolarnię RakDrew, która produkuje wyroby drewniane najwyższej jakości a swoje oddziały posiada w Krzczonowie, Zakopanem oraz Krakowie.

Kantówka doskonale sprawdza się również do wykańczania wnętrz i budowania wszelkich konstrukcji, np. antresoli, ramy łóżka, stolika kawowego, ławek oraz w aranżacji ogrodowej, takiej jak altanka, buda dla psa czy domek dla dzieci. Tylko od nas i naszej wyobraźni zależy, gdzie ją wykorzystamy. Różne wymiary przekroju oraz długości bez problemu pozwolą dostosować je do indywidualnych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 6