Jodełki jako element dekoracyjny wnętrza

Jeszcze jakiś czas temu jodełka kojarzyła się przede wszystkim z eleganckimi i luksusowymi posiadłościami. Obecnie wzór ten pojawia się często jako element aranżacji nowoczesnych i to we wnętrzach różnego rodzaju. Pasuje do stylistyki minimalistycznej czy industrialnej. Jodełkę spotkać można również w aranżacjach eklektycznych czy jako uzupełnienie stylu Art Deco.

Czym dokładnie jest wzór „jodełka”?

W praktyce pod pojęciem „jodełka” kryją się różne wzory. Najpopularniejsza jest jodełka klasyczna. W tym przypadku krótsze boki deski są przycięte pod kątem prostym. Jodła klasyczna kojarzy się z latami 70. i 80. ubiegłego wieku. Wyróżnia się też jodłę francuską, gdzie krótsze boki są przycięte pod katem 45 stopni, tworząc układ o kącie prostym. Dzięki temu podłoga wygląda elegancko i luksusowo. Oprócz nich istnieje także jodła węgierska. To wzór dość subtelny, w którym krótsze boki przycięte są pod kątem 60 stopni i tworzą układ o kącie 120 stopni. To również wzór bardzo popularny i uniwersalny. Różne rodzaje desek podłogowych w stylu jodełki oferują dobre zakłady stolarskie, takie jak na przykład Złoty Sęk.

Jodełka jako element wystroju wnętrza

Decydując się na jodełkę we własnym mieszkaniu, należy dobrze przemyśleć pozostałe elementy wystroju wnętrza. Należy zastanowić się czy podłoga ma być najważniejsza, a może jedynie będzie ona stanowić tło dla innych elementów. Jodełka klasyczna sama w sobie jest bardzo efektowna. Stawiając na ciekawy gatunek drewna, efekt ten jest jeszcze bardziej spotęgowany. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest jodełka klasyczna wykonana z drewna dębowego. Trzeba pamiętać o tym, że wzory delikatniejsze pasują do niemal każdej aranżacji. Stanowić mogą uzupełnienie wnętrz utrzymanych w stylistyce minimalistycznej, eklektycznej czy retro. Panuje więc w tym przypadku spora dowolność.

Kolorystyka jodełki

Jodełka zawsze dodaje wnętrzu charakteru. To wzór ponadczasowy, który nigdy nie wyjdzie z mody. W tym przypadku spore znaczenie ma również kolorystyka. Mimo upływu lat wciąż wiele osób stawia na ponadczasowy dąb. Kolor ten jest bardzo uniwersalny. To propozycja dla tych osób, które cenią sobie klasyczne rozwiązania. Bardzo efektownie prezentuje się zawsze jodełka klasyczna lub węgierska, która złożona jest z szerokich elementów. W tym przypadku barwa nie ma już tak dużego znaczenia. Ważne jest jednak zachowanie umiaru, aby żaden inny element wnętrza nie stanowił dla podłogi konkurencji. Wszystko powinno się wzajemnie uzupełniać i stanowić jedną, spójną całość.

śr. ocena 0 / głosów 0