Jakie taśmy są niezbędne w pracach malarskich?

Malowanie jest sposobem na uwydatnienie walorów estetycznych przedmiotów i różnego rodzaju powierzchni, ale jest również skuteczną metodą zabezpieczającą. Malując na przykład elementy metalowe, możemy je skutecznie zabezpieczyć przed korozją, a tym samym przedłużyć ich żywotność. Niektóre techniki malarskie, wymagają nie tylko specjalistycznego sprzętu do nakładania powłok lakierniczych, ale również materiałów zabezpieczających. Do takich produktów należą specjalistyczne taśmy maskujące. Warto dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniu.

Taśmy malarskie

Doskonała ochrona i sprawne lakierowanie

Taśmy maskujące niezbędne są przy pracach malarskich i remontowych. Przeznaczone są do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. Sprawdzają się przy remontach mieszkań, w budownictwie oraz w zakładach lakierniczych motoryzacyjnych, rzemieślniczych i usługowych. Ich podstawowym zadaniem jest skuteczna ochrona oklejonych powierzchni przed ich zamalowaniem. Swoją skuteczność zawdzięczają doskonałym zdolnościom adhezyjnym stosowanych klejów. Uniemożliwia to dostawanie się drobin farb i lakierów pod krawędzie taśmy. Dzięki temu jest ona wyjątkowo niezawodna. Cenionymi cechami dobrych taśm jest ich zdolność do łatwego usuwania po skończonym malowaniu bez pozostawiania kleju na powierzchniach.

Taśmy papierowe

Papierowe taśmy lakiernicze to duża grupa produktów przeznaczonych do prac malarskich również z użyciem pistoletu lakierniczego. Są one pokryte klejem kauczukowym naturalnym lub syntetycznym i odporne na temperaturę sięgającą nawet do 80 stopni Celsjusza. Mocno przywierają do powierzchni o różnej strukturze i skutecznie chronią je przed zamalowaniem. Taśmy solventowe są wygodne zarówno w użyciu, jak i w usuwaniu. Dobrym przykładem tego typu produktów są wykonane na bazie woskowanego papieru taśmy lakiernicze Gerband. Można je kupić między innymi u producenta taśm maskujących Pakart w Psarach.

Taśmy PVC i PE

Najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych są taśmy maskujące PVC i PE. Pierwsze z nich produkuje się z foli wykonanej z polichlorku winylu, materiału o dużej wytrzymałości i odporności. Taśmy PVC doskonale przylegają do większości powierzchni, takich jak beton, drewno czy metal. Są odporne na wilgoć i promieniowanie UV, dlatego mogą być stosowane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego przy pracach malarskich i tynkowo-gipsowych. Są łatwe do aplikowania, zdejmowania, a także przerywania.

Kolejne przydatne w pracach lakierniczych i budowlanych taśmy wykonane są z polietylenu. Taśmy maskujące PE również sprawdzają się do zabezpieczania powierzchni malowanych i lakierowanych przy pracach na zewnątrz. Są wytrzymale, odporne oraz charakteryzują się wysoką skutecznością przylegania i łatwym usuwaniem bez uszkodzeń powierzchni.

śr. ocena 5 / głosów 13