Jakie materiały nadają się do budowy schodów zewnętrznych?

Schody zewnętrzne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Takich, które są odporne wobec cyklicznie zmieniających się warunków atmosferycznych – silnych promieni słonecznych, mrozu, śniegu czy ulewnego deszczu. Ponadto, każda tego rodzaju konstrukcja powinna być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź, z czego najczęściej wykonuje się schody zewnętrzne…

Schody zewnętrzne

Betonowe konstrukcje pokryte kamienną okładziną  albo płytkami ceramicznymi

Schody zewnętrzne najczęściej mają postać betonowych konstrukcji z ceramiczną, albo kamienną okładziną. Wybierając materiał, który ma pokryć beton, należy kierować się jego właściwościami. Odpowiedni powinien być mrozoodporny i antypoślizgowy. Sama okładzina musi być tak wyłożona, by pod kamień albo płytki nie przedostawała się wilgoć.

Jeśli chodzi o naturalną okładzinę, jaką jest kamień – trzeba podkreślić, że jest ona rozwiązaniem najdroższym. Za wysoką ceną idą jednak wysoka jakość i wytrzymałość podłoża. Klienci zainteresowani tym materiałem, najczęściej decydują się na marmur, piaskowiec, bazalt albo granit. Uważa się, że najlepsze są kamienie o matowej powłoce, na których nie sposób się poślizgnąć. Błyszczące i gładkie powierzchnie wymagają z kolei zastosowania specjalnych stopnic albo antypoślizgowych nakładek.

Kamień pokrywający schody zewnętrzne jest estetyczny i niezwykle elegancki. Do tego ma właściwości mrozoodporne i jest łatwy w konserwacji. Poza tym jest też odporny na ścieranie czy działanie wilgoci.

Schody zewnętrzne wykonane ze stali nierdzewnej

Kamienne konstrukcje to pierwsza, choć nie jedyna koncepcja warta uwagi. Drugim, równie popularnym rozwiązaniem są schody wykonane ze stali nierdzewnej. – Schody zewnętrzne są narażone na działanie szkodliwych, wręcz skrajnych czynników atmosferycznych. Muszą radzić sobie z deszczem, ze śniegiem czy z dużymi wahaniami temperatur. Wysoka jakość ich wykonania jest więc kluczowa. Schodu ze stali nierdzewnej są trwałe, odporne i eleganckie. Nasza firma wykonuje konstrukcje proste, kręcone i mieszane – mówi właścicielka Zakładu produkcyjno-usługowego Wyroby Ze Stali Nierdzewnej.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju zewnętrznych schodów jest to, że można do nich dopasować poręcze. A to oznacza, że cała konstrukcja może być wykonana z tych samych materiałów.

Alternatywnie można też sięgnąć po kostkę brukową albo dobrze zaimpregnowane drewno. Pierwsze rozwiązanie jest szczególnie popularne, gdy schody łączą się z wyłożonym w ten sposób podjazdem. Drugie, co tu dużo mówić – jest dość ryzykowne. Drewno należy bowiem regularnie impregnować i odświeżać.

śr. ocena 0 / głosów 0