W jakich sytuacjach niezbędna jest naprawa konstrukcji żelbetowych

Beton jest materiałem niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia, toteż znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie od dawna jest najczęściej wykorzystywanym surowcem. Doskonałe właściwości fizyczne nie czynią go niestety niezniszczalnym.

Naprawy konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje betonowe i żelbetowe są wyjątkowo odporne, jednak szereg czynników, od błędów na etapie projektowania począwszy, na wyjątkowo agresywnym środowisku i długotrwałych przeciążeniach skończywszy, mogą powodować ich degradację – mówi ekspert z firmy Jack Service. Wszelkie uszkodzenia konstrukcji budowlanych należy niezwłocznie naprawiać.

Uszkodzenia powstałe na w konstrukcjach budowlanych wpływają na pogorszenie zdolności do prawidłowego pełnienia założonych funkcji. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie działań, których celem jest przywrócenie konstrukcji jej wymaganych właściwości użytkowych. Naprawy mogą obejmować likwidację pęknięć i ubytków lub kompleksową rekonstrukcję.

Diagnostyka konstrukcji to konieczność

Bez względu na rozmiar uszkodzeń, przed rozpoczęciem napraw konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej diagnostyki konstrukcji żelbetowej. Dokładna analiza pozwala nie tylko określić dokładne parametry widocznych rys i spękań. W przypadku głębokich ubytków należy upewnić się, czy nie sięgają one zbrojenia i dobrać odpowiednie metody napraw.

Rodzaje uszkodzeń konstrukcji żelbetowych

Do najczęściej spotykanych uszkodzeń konstrukcji żelbetowych należą ubytki i spękania, jednak zdarzają się również inne problemy, które należy likwidować. Niepokojącym objawem są wszelkie uszkodzenia dostrzegalne na powierzchni, w tym łuszczenie, przebarwienia i odpryski, a także pylenie czy brak odporności na ścieranie.

Naprawa konstrukcji żelbetowych jest niezbędna również w przypadku wystąpienia wad na złączach, wszelkich wad w strukturze materiału (np. struktura plastra miodu) oraz odkształceń, takich jak np. zwichrowania czy ugięcia.

Planując naprawy obiektów żelbetowych zawsze należy sięgnąć po pomoc specjalistów. Tylko doświadczeni fachowcy są w stanie skutecznie przywrócić wymagane właściwości konstrukcji i pełne bezpieczeństwo jej dalszego użytkowania.